Lewiatan: Konieczna dalsza rewolucja w zamówieniach publicznych

Cena nabycia nie jest już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów. Jednak zdaniem Konfederacji Lewiatan, że sama nowelizacja nie wystarczy, by w obszarze zamówień publicznych wybierać rzeczywiście najlepszą ofertę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: Konieczna dalsza rewolucja w zamówieniach publicznych

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

4 gru 2014 11:21


Chodzi o nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych, która niedawno została uchwalona. Jej celem jest zwiększenie prawdopodobieństwa wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargach publicznych. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której zwycięzca konkursu ofert nie jest w stanie wypełnić założeń kontraktu. A dotychczas było ich niemało.

Czytaj też: Pracownicy ochrony ZUS będą pracować na śmieciówkach?

Jak przytacza Marek Kowalski, eksperta Konfederacji Lewiatan - w głośnym przetargu na budowę dwóch odcinków A2 chińskie konsorcjum Covec zaoferowało realizację zlecenia o połowę taniej niż zakładał kosztorys GDDKiA.

- Propozycja została przyjęta – z uwagi na panujący wówczas dyktat najniższej ceny - i to mimo istotnego ryzyka w kluczowym dla Polski momencie, bo autostrada miała stanowić kluczowy węzeł komunikacyjny podczas Euro 2012. Na rok przed wydarzeniem Covec zaprzestało jednak regulować swoje zobowiązania wobec podwykonawców, co finalnie zakończyło się zerwaniem umowy przez generalną dyrekcję - przypomina Kowalski.

Dodaje on, że z powodu poprzednich przepisów także podczas niedawnych wyborów padł system informatycznych do podliczania wyników głosowania, który być niedopracowany.

Czytaj też: Firmy realizujące zamówienia publiczne będą zatrudniać na umowę o pracę?

- Opieranie się na źle dobranych kryteriach, wśród których dominowała cena, również w tym wypadku całkowicie zawiodło, a negatywne skutki budżet państwa będzie odczuwać jeszcze bardzo długo - uważa Marek Kowalski. - Nie chodzi tu bowiem o samą wadliwość systemu, ale także o gigantyczne koszty dodatkowe związane z koniecznością organizacji nowego konkursu ofert oraz ewentualnego odpłatnego outsourcingu rozwiązania, który zastąpi dotychczasowe - przynajmniej do momentu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu.

Konfederacja Lewiatan jest więc zadowolona z przyjętej nowelizacji przepisów o zamówieniach publicznych. Niemniej jednak jej eksperci uważają, że to dopiero światełko w tunelu, które nie rozwiąże problemu całkowicie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.