Lewiatan: dobre zmiany w kodeksie pracy

Uchwalona w ubiegłym tygodniu nowelizacja kodeksu pracy, która w większym niż dotychczas stopniu rozszerza możliwość pracy w niedzielę i święta to dobra wiadomość, zwłaszcza dla firm świadczących usługi transgraniczne. Nowe przepisy poprawią konkurencyjność polskiego rynku pracy - twierdzi Konfederacja Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lewiatan: dobre zmiany w kodeksie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

16 gru 2013 17:20


Przypomnijmy, że posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w naszym kraju. Dotychczas obowiązujące przepisy zabraniały wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych przedsiębiorstw funkcjonujących w państwach, gdzie obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe.

- Rozszerzenie możliwości pracy w niedziele i święta ze względu na odmienne dni wolne od pracy jest uzasadnione i potrzebne, biorąc pod uwagę charakter świadczonych usług oraz międzynarodowy zasięg prowadzenia działalności gospodarczej przez coraz więcej firm - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy wpłyną na utrzymanie obecnych miejsce pracy, jak również przyspieszą tworzenie nowych. Wzmocnią też konkurencyjność polskich przedsiębiorców na globalnym rynku i umożliwią budowanie społeczeństwa informacyjnego poprzez rozwój nowoczesnych technologii. Zmiany są o tyle istotne, że w krajach konkurujących z Polską o nowe inwestycje takie przepisy wprowadzono już wcześniej. Praca w niedziele i święta przy świadczeniu usług transgranicznych jest dozwolona m.in.: na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji czy w Rumunii.

Warto pamiętać, że pracownicy nie zostaną jednak pozbawieni ochrony, zwłaszcza w zakresie ustalania wymiaru czasu pracy oraz gwarantowanych okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego, a także w zakresie gwarantowanego dnia wolnego za pracę w niedzielę i święta.

W ciągu kilku lat Polska wyrosła na lidera w centrach usług dla biznesu. Po Indiach i Chinach, jesteśmy trzecim najważniejszym na świecie rynkiem dla lokowania takich inwestycji. W centrach usług w Polsce pracuje blisko 200 tys. osób. Według danych Stowarzyszenia Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wartość dostarczonych usług, z których 90 proc. trafia na eksport, wynosi 7,7 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.