×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lewiatan alarmuje: polskie firmy transportowe zagrożone

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 5 kwi 2019 16:40

Jeżeli przyjęty przez Parlament Europejski pakiet przepisów, dotyczący nowych zasad transportu międzynarodowego, wejdzie w życie, będzie to oznaczało likwidację ponad połowy miejsc pracy w międzynarodowym transporcie drogowym - branży, która zatrudnia w Polsce przeszło 300 tysięcy pracowników - alarmuje Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, członek Konfederacji Lewiatan.

Lewiatan alarmuje: polskie firmy transportowe zagrożone
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Europarlament poparł 4 kwietnia propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych.
  • Polscy politycy w PE chcą zaskarżyć przegłosowane przepisy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Krytykuje je również branża. 
  • Przyjęty przez Europarlament Pakiet Mobilności zwiększy koszty eksportu polskich towarów, których przeszło 80 proc. wysyłanych jest na rynki Unii Europejskiej transportem samochodowym - alarmuje Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Sprawa dotyczy kontrowersyjnych regulacji, które zakładają m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Polska, a także inne kraje naszego regionu, które sprzeciwiają się tym rozwiązaniom, wskazują na ich protekcjonistyczny charakter. Obawiają się, że uderzy to w ich przewoźników drogowych. Przyjęcie regulacji forsują natomiast kraje Zachodu, m.in. Francja.

Zdaniem Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, członka Konfederacji Lewiatan, Parlament Europejski przyjął sprawozdanie w sprawie Pakietu Mobilności w najbardziej niekorzystnej dla rynku wersji, a nowe przepisy spowodują, że oferowanie usług transportowych za granicami kraju, gdzie jest siedziba firmy, będzie dużo droższe i obwarowane barierami administracyjnymi.

Czytaj też: Parlament Europejski zbliżył Unię do zmian przepisów dotyczących przewoźników drogowych 

- Pakiet Mobilności zwiększy koszty eksportu polskich towarów, których przeszło 80 proc. wysyłanych jest na rynki Unii Europejskiej transportem samochodowym. Przy okazji głosowania w Parlamencie, niestety potwierdziło się kilka faktów. Po pierwsze, że decyzje w UE mają charakter wyłącznie polityczny, a nie merytoryczny. 1500 poprawek głosowano blokami utworzonymi nie tyle ze względu na ich spójność merytoryczną, co ze względu na podziały polityczne. Po drugie, że Unia Europejska przestała dążyć do wypracowywania kompromisów, na rzecz których każde z państw było gotowe do ustępstw. Dziś jest to siłowe forsowanie swoich interesów narodowych, kosztem słabszych graczy i spójności Unii - mówi Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewiatan alarmuje: polskie firmy transportowe zagrożone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA