PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Lekarze i pielęgniarki powinni sypiać w pracy

 • Autor: PAP/rs
 • 9 cze 2022 6:37

Lekarze i pielęgniarki potrzebują ograniczeń czasu pracy w nocy i 20-minutowych drzemek podczas nocnych zmian, aby zapewnić pacjentom i sobie bezpieczeństwo – poinformowano na kongresie „Euroanaesthesia” w Mediolanie.

Lekarze i pielęgniarki powinni sypiać w pracy
Lekarze i pielęgniarki potrzebują ograniczeń czasu pracy w nocy i 20-minutowych drzemek podczas nocnych zmian (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • Zmęczenie lekarzy i pielęgniarek obniża jakość ich pracy i może mieć potencjalnie fatalne skutki dla nich samych.
 • Żaden lekarz ani pielęgniarka nie powinni pracować więcej niż 3 nocne zmiany pod rząd - uważa Dr Nancy Redfern, konsultantka anestezjolog.
 • Dr Redfern zaleca również wszystkim lekarzom i pielęgniarkom 20-minutowe drzemki podczas nocnych zmian.

Zmęczenie lekarzy i pielęgniarek obniża jakość ich pracy i może mieć potencjalnie fatalne skutki dla nich samych. Dr Nancy Redfern, konsultantka anestezjolog z Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust doszła do wniosku, że "opieka zdrowotna powinna posiadać formalne systemy zarządzania ryzykiem, takie jak te wymagane przez prawo w każdej innej branży, w której bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie".

Jej zdaniem żaden lekarz ani pielęgniarka nie powinni pracować więcej niż 3 nocne zmiany pod rząd. Dr Redfern zaleca również wszystkim lekarzom i pielęgniarkom 20-minutowe drzemki podczas nocnych zmian, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i sprawić, by ich własne podróże do domu po pracy były bezpieczniejsze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dr Redfern oparła się na różnych źródłach, w tym ankietach przeprowadzonych Association of Anaesthetists, Royal College of Anesthetists i opublikowanych w czasopiśmie Anaesthesia. Według tych danych około połowa praktykujących lekarzy, konsultantów i pielęgniarek miała wypadek, albo ledwo go uniknęła jadąc do domu po nocnej zmianie. W istocie, badania wykazały, że prowadzenie pojazdu po czuwaniu przez 20 godzin lub dłużej w nocy lub bardzo wcześnie rano, kiedy organizm najbardziej potrzebuje snu jest tak niebezpieczne, jak jazda z poziomem alkoholu we krwi powyżej dopuszczalnego limitu. Pracownicy, którzy wracają do domu po 12-godzinnych zmianach są dwukrotnie bardziej narażeni na wypadki niż ci, którzy pracują na zmianach 8-godzinnych.

"Dług snu" zaczyna narastać po dwóch lub więcej nocach ograniczonego snu i potrzeba co najmniej dwóch nocy dobrego snu, aby to odrobić. Funkcje poznawcze są osłabione po 16-18 godzinach czuwania, co prowadzi do pogorszenia zdolności pracownika medycznego do skutecznej interakcji z pacjentami i współpracownikami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Lekarze i pielęgniarki powinni sypiać w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Króliki 2022-06-11 05:07:51

  A nie sypiają w pracy? I to razem...

 • Gosc 2022-06-10 19:52:26

  Artykul jest o regulacjach za granica a nie w Polsce.

 • violetta 2022-06-10 17:19:29

  O czym ta dyskusja, przecież w większości przypadków śpią na nocnym dyżurze

 • Stan 2022-06-10 12:53:55

  Policjant czy inne służby nie śpią w nocy tak samo czy to pielęgniarka czy lekarz ma pomagać służyć pracują nie za darmo .najlepiej jeszcze im kanapy dać piwo i orgie .

  • W. 2022-06-10 14:29:34

   Powiedział co widział zapracowany pan policjant. Orgie i piwo to chyba tylko wam w głowie. To ostatnia rzecz o której pomyśli normalny zmęczony człowiek.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA