O zasadności i potrzebie wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy decyduje lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta i uwzględniając rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje - tak na pytanie, o to czy lekarz może odmówić wystawienia L4 odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Jak informuje portal branżowy rynekzdrowia.pl, do Rzecznika Praw Pacjenta skierowano pytanie dotyczące wystawiania zwolnień chorobowych. Autor chciał dowiedzieć się czy lekarz może odmówić wystawienia L4.
RPP wyjaśnił, że lekarz ma takie prawo, bowiem o tym, czy wystawienie zwolnienie lekarskiego jest zasadne, po pierwsze, po ocenie stanu zdrowia pacjenta decyduje właśnie lekarz, po drugie, w swojej ocenie ma uwzględnić rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje pacjent.
- Lekarz, który ma stosowne uprawnienia nadane przez ZUS do wystawiania tzw. zwolnień lekarskich, może odmówić wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (L-4) jeśli stwierdzi, że nie ma konieczności powstrzymania się pacjenta od pracy z powodu stanu zdrowia - wyjaśnia w odpowiedzi RPP.
Z danych ZUS wynika, że w 2022 r. zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej.


KOMENTARZE (0)