×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Lekarz odmówił wypisania L4. Czy może tak zrobić?

  • KDS
  • 4 lut 2023 16:55

O zasadności i potrzebie wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy decyduje lekarz po ocenie stanu zdrowia pacjenta i uwzględniając rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje - tak na pytanie, o to czy lekarz może odmówić wystawienia L4 odpowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Lekarz odmówił wypisania L4. Czy może tak zrobić?
W 2022 r. zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak informuje portal branżowy rynekzdrowia.pl, do Rzecznika Praw Pacjenta skierowano pytanie dotyczące wystawiania zwolnień chorobowych. Autor chciał dowiedzieć się czy lekarz może odmówić wystawienia L4.

RPP wyjaśnił, że lekarz ma takie prawo, bowiem o tym, czy wystawienie zwolnienie lekarskiego jest zasadne, po pierwsze, po ocenie stanu zdrowia pacjenta decyduje właśnie lekarz, po drugie, w swojej ocenie ma uwzględnić rodzaj i warunki pracy, którą wykonuje pacjent.

- Lekarz, który ma stosowne uprawnienia nadane przez ZUS do wystawiania tzw. zwolnień lekarskich, może odmówić wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy (L-4) jeśli stwierdzi, że nie ma konieczności powstrzymania się pacjenta od pracy z powodu stanu zdrowia - wyjaśnia w odpowiedzi RPP.

Z danych ZUS wynika, że w 2022 r. zarejestrowano w kraju 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę 288,8 mln dni absencji. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lekarz odmówił wypisania L4. Czy może tak zrobić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA