×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

L4 w pięć minut i na odległość to pole do sporych nadużyć

  • km
  • 21 lis 2022 20:00

Według danych GUS, w 2021 roku udzielono w Polsce 48,6 mln teleporad w opiece podstawowej oraz 14,6 mln w opiece specjalistycznej. Teleporady są obecnie dostępne dla każdego, u kogo występują podejrzenia choroby. Jak pokazują statystyki, teleporady dają pole do sporych nadużyć. Konsultacje medyczne na odległość służą często do wystawiania „lewych” zwolnień lekarskich.

L4 w pięć minut i na odległość to pole do sporych nadużyć
Mimo ustabilizowania sytuacji pandemicznej, nadal teleporady pozostają normą, a dostęp do nich jest łatwy jak nigdy wcześniej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Mimo że konsultacje medyczne na odległość są w świetle przepisów pełnoprawną poradą lekarską, to eksperci zwracają uwagę na to, iż w przypadku teleporad naturalne wydają się obiekcje, co do tego czy faktycznie mamy w ogóle do czynienia z badaniem.
  • Jak tłumaczy Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, na nadużycia wskazuje m.in. szczególna popularność niektórych medyków udzielających teleporad. Zwraca również uwagę na aspekt geograficzny - odległość, która dzieli lekarzy wystawiających zwolnienia, od miejsca zamieszkania pacjentów.
  • Niektóre prywatne placówki świadczące opiekę zdrowotną zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń, a liczba dni zwolnienia lekarskiego, które można uzyskać w ramach teleporady to maksymalnie trzy.

W momencie wybuchu pandemii COVID-19 e-wizyty stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności, bez którego trudno byłoby funkcjonować. Z zebranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych wynika, iż średnio za cały 2021 rok, udział świadczeń udzielanych w tej formule ukształtował się na poziomie 24,4 proc. W niektórych placówkach poziom udzielanych w ten sposób świadczeń kształtował się na poziomie 90 proc.

Przeczytaj: Lawinowy wzrost L4 na problemy psychiczne. Pracodawcy mogą pomóc

Mimo ustabilizowania sytuacji pandemicznej, nadal teleporady pozostają normą, a dostęp do nich jest łatwy jak nigdy wcześniej. Mimo że konsultacje medyczne na odległość są w świetle przepisów pełnoprawną poradą lekarską, to eksperci zwracają uwagę na to, iż w przypadku teleporad naturalne wydają się obiekcje, co do tego czy faktycznie mamy w ogóle do czynienia z badaniem.

- Zwolnienie chorobowe jest następstwem badania, stwierdzenia niezdolności do pracy. Badanie składa się z dwóch elementów - wywiadu chorobowego oraz badania fizykalnego, składającego się z czynności takich jak oglądanie, omacywanie, opukiwanie i osłuchiwanie. Jeśli tego nie ma, to zasadne wydają się dywagacje na temat tego, czy z formalnego punktu widzenia do badania w ogóle doszło - zauważa Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes zajmującej się problematyką absencji chorobowych firmy Conperio.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: L4 w pięć minut i na odległość to pole do sporych nadużyć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA