×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

L4 na nowych zasadach w 2022 roku. Możesz zostać bez pieniędzy na zwolnieniu lekarskim

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 4 sty 2022 13:26

Wraz z nowym rokiem weszły w życie spore zmiany dotyczące korzystania ze zwolnień lekarskich i pobierania zasiłku chorobowego. Zmieniły się zasady liczenia długości „chorobowego”. Od stycznia nie ma już znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy.

L4 na nowych zasadach w 2022 roku. Możesz zostać bez pieniędzy na zwolnieniu lekarskim
Od nowego roku weszły w życie spore zmiany w zasiłkach chorobowych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Od 2022 roku osoby często chorujące będą mogły zostać na L4 bez pieniędzy. To konsekwencja zmian, jakie weszły w życie wraz z nowym rokiem.
 • ZUS postanowił ukrócić pracownikom korzystanie ze zwolnień lekarskich na różne jednostki chorobowe. Obecnie, bez względu na rodzaj choroby, sumują się wszystkie zwolnienia lekarskie, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni.
 • Mogą zdarzyć się przypadki osób, które będąc na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku – a które uprzednio regularnie pobierały L4 – nie otrzymają zasiłku chorobowego.

Obecnie zasiłek chorobowy osoba ubezpieczona może otrzymywać w ciągu roku nie dłużej niż przez 182 dni albo 270 – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. To efekt jednej z kluczowych zmian, jakie dotyczą zwolnień lekarskich w nowym roku. Ma ona uniemożliwić pracownikom korzystanie ze zwolnień lekarskich na różne jednostki chorobowe. W ten sposób ZUS chce uniknąć sytuacji, gdy ubezpieczeni będą korzystać z przedłużenia L4 ponad limit 182 dni. W praktyce wyglądało to tak, że np. pracownik przez 180 dni brał zwolnienie lekarskie z powodu bólów kręgosłupa, po czym szedł do lekarza i ten wypisywał mu kolejne zwolnienie z powodu depresji.

Jeszcze w poprzednim roku było to możliwe – naliczanie zasiłku wynikało bowiem z jednostki chorobowej wpisanej do zwolnienia lekarskiego. Do końca 2021 roku okresy niezdolności do pracy wynikające z tej samej choroby (pod warunkiem występowania ich po sobie) ulegały zsumowaniu. Z kolei przy różnych jednostkach okres zasiłkowy naliczany był na nowo.

Zmiany w naliczaniu okresu zasiłkowego

Od nowego roku nie ma już znaczenia, jaka choroba była powodem niezdolności do pracy przed i po przerwie. Przerwa będzie liczona tak samo bez względu na to, czy chodzi o te same choroby, czy różne. Tzw. okres zasiłkowy wynosi standardowo 182 dni i określa łączny czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy. Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana różnymi przyczynami (dni choroby będą sumowane).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (75)

Do artykułu: L4 na nowych zasadach w 2022 roku. Możesz zostać bez pieniędzy na zwolnieniu lekarskim

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zuzanna 2023-01-23 19:56:03

  Czy jeśli pracownik był na L4 długim, już prawie 6 miesięcznym pod koniec roku i teraz L4 weszło na nowy rok 2023 to 182 dni się sumują od początku roku 2022? (od połowy listopada jest to ta sama choroba) i już niedługo trzeba wrócić do pracy czy od 01.01.2023 na nowo odlicza się czas możliwego L4 nowego?

  • ROMAN 2023-02-03 19:18:15

   Jestem w podobnej sytucji co się pani dowiedziała w tej kwesti

 • Paweł 2022-10-31 08:18:28

  Mam pytanie wprowadzili nam na próbę w październiku 12h pracy od 6-18 i od 18-6 bez aneksu do umowy, wszystko na gębę, miałem L4 8 dni i teraz mówią że mam odrobić 4 dni bo się nie zgadza okres rozliczeniowy ,czy L4 trzeba odrabiać

  • Kiwi81 2023-03-09 06:21:36

   Witaj. Nic nie musisz odrabiać, oszukują Cię. Nie ważne w jakim harmonogramie pracujesz, czy jest to 8h czy 12h, zwolnienie zalicza cały dzień. A oni pewnie zmienili Ci te dni na 8h, stąd im się nie zgadza, ale tak robić nie można.

 • Waldek 2022-05-23 10:19:20

  i tak zostalem bez kasy i kazali sobie placic ubezpieczenie od okresu w którym nie moglwm pracowac i otrzymywab wynagrodzenie

 • Anna 2022-04-27 10:33:18

  Ostatnio na stronie Conperio czytałam o paliwowym ,,L4''. Polecam zajrzeć...

 • Iwona 2022-01-07 12:58:04

  Powiem tak okradali i nadal okradaja ,ale dobierają się bardziej do naszych pieniędzy bo płacić płacimy składkę chorobowa składkę zdrowotna rentowa. Jeżeli przyjdzie co do czego to n8c nam się n8e należy. Może naród zacznie myśleć i walczyczyć z tym oszustwem, bo jak czytam te komentarze to aż mi się płakać chce ze naród jest tak głupi ,złośliwy ,nieświadomy i zazdrosny. Może tak w jedności wszyscy razem pójdziemy do prawników na te nowelizację i zaskarżyć do Trybunalu to bezprawie i okradanie chorego emeryta i zwykłego pracującego Kowalskiego.To dzięki nim ZUS RZĄDY MINISTERSTWA FUNKCJONUJĄ kiedy braknie pracownika zwykłego Kowalskiego to ten bez czy że zwolnieniem nie dostanie żadnych pieniędzy. TO MY PŁACIMY JEDNI NA DRUGICH A CHOROBA I WYPADKI CHODZĄ PO LUDZIACH NIE W NIEBIE PO GWIAZDACH.TERAZ PORA ZADUMY I MYŚLENIA CO DALEJ NIE SPORY I KŁÓTNIE POZDRAWIAM

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA