PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

L4 i ryzykowna choroba. Stracisz pieniądze, jeśli weźmiesz na nią zwolnienie lekarskie

Temat L4 na wypalenie zawodowe od miesięcy wywołuje spore zamieszanie. Choć rewizja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) weszła w życie 1 stycznia 2022 r., to wcale nie oznacza, że lekarze mogą wypisywać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Ministerstwo Zdrowia poinformowało PulsHR.pl, że przygotowania do wprowadzenia w Polsce tej zmiany nadal trwają. I jeszcze trochę potrwają.

L4 i ryzykowna choroba. Stracisz pieniądze, jeśli weźmiesz na nią zwolnienie lekarskie
W 2020 roku z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawiono 1,5 mln zwolnień lekarskich. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • O tym, że lekarze będą mogli wypisywać zwolnienie lekarskie osobom dotkniętym wypaleniem zawodowym, mówi się od 2019 roku. Wtedy, dokładnie w maju, państwa członkowskie WHO przyjęły jedenastą rewizję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11).
  • To w niej znalazł się zapis uznający wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Jednak, mimo że dokument ten obowiązuje od stycznia 2022 roku, nadal pojawia się wiele wątpliwości związanych z tym, czy lekarze rzeczywiście mogą wypisać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe.
  • Zapytaliśmy o to Ministerstwo Zdrowia. Otrzymana odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. - Mamy co najmniej 5-letni okres przejściowy na wdrożenie ICD-11. Decyzja o dacie wprowadzenia w życie w Polsce ICD-11 zostanie podjęta po stwierdzeniu, że zostały wprowadzone odpowiednie zmiany prawne - podał resort zdrowia. Do tego czasu obowiązuje ICD-10.

Problem wypalenia zawodowego w ostatnich miesiącach wywoływał sporo zamieszania. Nieścisłości z nim związane dotyczyły tego, czy w 2022 roku lekarze mogą już wystawiać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe, czy też taki dokument zostanie zakwestionowany przez ZUS.

Prawnicy przestrzegali, że huraoptymizm w tym zakresie jest zupełnie niepotrzebny. Czym innym bowiem jest przyjęcie przez kraje nowej klasyfikacji chorób (ICD-11), a czym innym wejście jej w życie w danym kraju.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski już na początku 2022 roku podkreślał, że w Polsce od tego roku nie będzie jeszcze obowiązywało ICD-11. A dopiero w nim zostało umieszczone wypalenie zawodowe.

Jak wyjaśniał, w naszym kraju ciągle obowiązuje ICD-10, gdyż cały czas trwają prace nad wdrożeniem ICD-11, czyli przede wszystkim tłumaczenia tego dokumentu. Jego zdaniem ICD-11 może wejść w życie najwcześniej w 2024 roku. Natomiast uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby dodatkowo zmiany prawa.

- W ICD-11 na równi z wypaleniem zawodowym jest traktowany np. stres związany ze zmianą pracy. Uznając więc wypalenie zawodowe za chorobę, musielibyśmy iść dalej i powiedzieć, że jeżeli pracownik obawia się, że straci pracę, to też może z tego powodu dostać L4. Do tego jest cały szereg innych takich stanów - wyjaśniał mec. Kuczkowski.

Od kiedy L4 na wypalenie zawodowe

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: L4 i ryzykowna choroba. Stracisz pieniądze, jeśli weźmiesz na nią zwolnienie lekarskie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA