-
- •15 kwi 2022 0:01
Temat L4 na wypalenie zawodowe od miesięcy wywołuje spore zamieszanie. Choć rewizja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) weszła w życie 1 stycznia 2022 r., to wcale nie oznacza, że lekarze mogą wypisywać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Ministerstwo Zdrowia poinformowało PulsHR.pl, że przygotowania do wprowadzenia w Polsce tej zmiany nadal trwają. I jeszcze trochę potrwają.

- O tym, że lekarze będą mogli wypisywać zwolnienie lekarskie osobom dotkniętym wypaleniem zawodowym, mówi się od 2019 roku. Wtedy, dokładnie w maju, państwa członkowskie WHO przyjęły jedenastą rewizję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11).
- To w niej znalazł się zapis uznający wypalenie zawodowe za jednostkę chorobową. Jednak, mimo że dokument ten obowiązuje od stycznia 2022 roku, nadal pojawia się wiele wątpliwości związanych z tym, czy lekarze rzeczywiście mogą wypisać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe.
- Zapytaliśmy o to Ministerstwo Zdrowia. Otrzymana odpowiedź nie pozostawia wątpliwości. - Mamy co najmniej 5-letni okres przejściowy na wdrożenie ICD-11. Decyzja o dacie wprowadzenia w życie w Polsce ICD-11 zostanie podjęta po stwierdzeniu, że zostały wprowadzone odpowiednie zmiany prawne - podał resort zdrowia. Do tego czasu obowiązuje ICD-10.
Problem wypalenia zawodowego w ostatnich miesiącach wywoływał sporo zamieszania. Nieścisłości z nim związane dotyczyły tego, czy w 2022 roku lekarze mogą już wystawiać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe, czy też taki dokument zostanie zakwestionowany przez ZUS.
Prawnicy przestrzegali, że huraoptymizm w tym zakresie jest zupełnie niepotrzebny. Czym innym bowiem jest przyjęcie przez kraje nowej klasyfikacji chorób (ICD-11), a czym innym wejście jej w życie w danym kraju.
Radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski już na początku 2022 roku podkreślał, że w Polsce od tego roku nie będzie jeszcze obowiązywało ICD-11. A dopiero w nim zostało umieszczone wypalenie zawodowe.
Jak wyjaśniał, w naszym kraju ciągle obowiązuje ICD-10, gdyż cały czas trwają prace nad wdrożeniem ICD-11, czyli przede wszystkim tłumaczenia tego dokumentu. Jego zdaniem ICD-11 może wejść w życie najwcześniej w 2024 roku. Natomiast uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby dodatkowo zmiany prawa.
- W ICD-11 na równi z wypaleniem zawodowym jest traktowany np. stres związany ze zmianą pracy. Uznając więc wypalenie zawodowe za chorobę, musielibyśmy iść dalej i powiedzieć, że jeżeli pracownik obawia się, że straci pracę, to też może z tego powodu dostać L4. Do tego jest cały szereg innych takich stanów - wyjaśniał mec. Kuczkowski.
Od kiedy L4 na wypalenie zawodowe


Słowa kluczowe
- Ministerstwo Zdrowia
- wypalenie zawodowe
- zwolnienie lekarskie
- chorobowe
- L4
- zwolnienie chorobowe
- ZUS
- Łukasz Kuczkowski
- Raczkowski
KOMENTARZE (0)