Kukiz`15: Opodatkowanie pensji parlamentarzystów i obywateli powinno być takie samo

- Nie może być tak, że poseł ma 10 razy wyższą kwotę wolną PIT niż inni obywatele - mówi Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz`15, które przygotowało projekty ustaw w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kukiz`15: Opodatkowanie pensji parlamentarzystów i obywateli powinno być takie samo

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

29 kwi 2016 14:10


Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział w piątek (29 kwietnia) na konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie kwota wolna dla obywateli rozliczających PIT wynosi niewiele ponad trzy tysiące, natomiast kwota wolna od podatku dla posłów i senatorów wynosi ponad 30 tysięcy.

Według wyliczeń Kukiz'15, dzięki temu przywilejowi parlamentarzyści zostawiają sobie "w kieszeniach" niemal 3 miliony złotych podatku w skali roku.

Dlatego - poinformował Kukiz - jego klub przygotował dwa alternatywne projekty ustaw.

Albo w górę, albo w dół

Według pierwszego projektu, "poselska" kwota wolna PIT zostanie obniżona do poziomu kwoty innych obywateli - czyli do 3 tys. zł.

Zgodnie z drugim projektem, kwota wolna dla obywateli rozliczających PIT zostanie zwiększona do poziomu "poselskiej " kwoty wolnej - czyli do ponad 30 tys. zł.

Według posłów Kukiz'15, politycy nie chcą podniesienia kwoty wolnej PIT dla obywateli, sami natomiast zagwarantowali sobie preferencyjne opodatkowanie.

"Są równi i równiejsi"

Kukiz powołał się na art. 32 konstytucji, który stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne, nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

- W naszej ojczyźnie są równi i równiejsi, ci równi, to obywatele, a ci równiejsi - to politycy - podkreślił.

Zdaniem wicemarszałka Tyszki, konieczne jest zrównanie opodatkowania pensji parlamentarzystów i obywateli. Jak ocenił, politycy niestety są najbardziej skuteczni, wtedy, kiedy chodzi o obronę ich własnych przywilejów.

Ile zarabia poseł?

Wynagrodzenie posła składa się z uposażenia, które wynosi 9892 zł oraz diety poselskiej - w wysokości 2473 zł - dieta to środki finansowe przysługujące posłowi na pokrycie wydatków ponoszonych na wykonywanie mandatu na terenie kraju.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że wolne od podatku są m.in. "diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł". Zatem rocznie kwota wolna w przypadku diet posłów wynosi 27 360 zł, a po dodaniu 3 tys. "zwykłej" kwoty wolnej daje to kwotę ponad 30 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.