Stale powiększa się liczba osób poddawanych kwarantannie z powodu zagrożenia koronawirusem. W domach zostają nie tylko osoby, które wróciły z zagranicy, ale i te, które potencjalnie mogły mieć kontakt z wirusem. Wśród nich są także pracownicy.
- Pracownikom nieobecnym z powodu kwarantanny przysługuje wynagrodzenie za czas choroby.
- Obowiązują tutaj takie same zasady, jak w pozostałych przypadkach wypłaty tego świadczenia – przez pierwsze 33 dni koszty pokrywa pracodawca, następnie zaś Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Możliwe jest również alternatywne rozwiązanie, czyli praca zdalna.
Okres kwarantanny trwa dwa tygodnie, liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. W tym czasie osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu, z którego nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. Nikomu nie wolno jej też odwiedzać. Wśród osób objętych kwarantanną nie brakuje pracowników. Czy mogą w tym czasie liczyć na wynagrodzenie?
- W okresie kwarantanny w kwestiach wynagrodzenia obowiązują takie same zasady jak w przypadku choroby. W pierwszym okresie koszty ponosi pracodawca, a od 34 dnia zwolnienia wynagrodzenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jest jednak uzyskanie od lekarza zaświadczenia, czyli popularnego L4 - mówi Katarzyna Bereś, prezes zarządu w agencji pośrednictwa Pracy polski HR EAST.
Zobacz też: Wróciłeś z wakacji i nie poddałeś się kwarantannie? Licz się z konsekwencjami
Pracownikom nieobecnym z powodu kwarantanny przysługuje wynagrodzenie za czas choroby. - Obowiązują tutaj takie same zasady jak w pozostałych przypadkach wypłaty tego świadczenia – przez pierwsze 33 dni koszty pokrywa pracodawca, następnie zaś Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli w przypadku kwarantanny trwającej 14 dni, pełny koszt pokrywa pracodawca, płatnik składek - mówi Katarzyna Bereś. W przypadku gdy, pomimo braku objawów, chcemy profilaktycznie zostać w domu, a lekarz nie widzi podstaw do wystawiania zwolnienia, nie przysługują nam żadne świadczenia, ani ze strony pracodawcy, ani ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS pokrywa również koszty zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi do 8 roku życia w związku z 14-sto dniową przerwą w funkcjonowaniu szkół, żłobków i przedszkoli.


KOMENTARZE (0)