PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kto straci, a kto zyska na PPK? Mamy wyliczenia

Pracownicze Plany Kapitałowe nie rozwiązuje najważniejszego problemu przyszłych emerytów. Nie pomagają odpowiedzieć na pytanie, jak rozłożyć oszczędności, by na pewno starczyło na życie do ostatnich dni - oceniają ekonomiści z ośrodka badawczego GRAPE.

Kto straci, a kto zyska na PPK? Mamy wyliczenia
Adobe Stock
REKLAMA
 • Od 1 stycznia wchodzi w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania na emeryturę.
 • Osoby, które zdecydują się skorzystać z tego rozwiązania, będą pobierały obniżone wynagrodzenie, by na emeryturze móc korzystać z oszczędności, do których dołoży się pracodawca oraz rząd.
 • Na PPK straci 74 proc. obecnie żyjących Polaków, w tym 96 proc. emerytów - wynika z analizy GRAPE.

Przypomnijmy, nowy filar systemu emerytalnego ma wejść w życie wraz z nowym rokiem, z półrocznym vacatio legis. Pierwsze wprowadzą go największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób - od 1 lipca 2019 r. Przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 50 osób będą musiały założyć PPK od 1 stycznia 2020 r., a zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

Czytaj więcej: PPK dla HR. Zobacz, ile można zyskać na starość 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PPK przeznaczone są dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Jak szacuje rząd, w sumie to ok. 11,5 mln pracowników. Na wyższą emeryturę składać się będą oni sami (od 2-4 proc. wynagrodzenia), pracodawcy (od 1,5-4 proc. pensji) oraz rząd, który ma wpłacać opłatę powitalną w wysokości 200 zł i roczną dopłatę z budżetu w wysokości 240 zł.

Gdy doczekamy 60. urodzin, będziemy mogli sięgnąć po uzbierane w PPK pieniądze (plus zyski od inwestycji kapitałowych, które przyniosły). Będzie można je wziąć jednorazowo lub w miesięcznych ratach przez 10 lat czy więcej lat. Ale po tym czasie, przez jaki seniorzy zdecydują się pobierać oszczędności z PPK, znów będą otrzymywaliby wyłącznie "gołą" emeryturę.

Czytaj też: PPK będą rewolucją dla pracodawców. Co z pracownikami? Zaufanie do oszczędzania zostało nadszarpnięte

Przegrani i wygrani

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Kto straci, a kto zyska na PPK? Mamy wyliczenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • selkana 2019-08-08 23:24:42

  W każdej chwili przecież można się wypisać i zabrać swoje pieniądze które się wpłaciło. Ja tu nie widzę nic niepokojącego. To całkiem dobre rozwiązanie,bo oszczędzać na starość trzeba.A jak wiadomo Polacy tego nie robią.

  • do selkany 2020-10-14 13:35:50

   W każdym czasie uczestnik PPK może wycofać całość zgromadzonych środków. Taka dyspozycja wiązać się jednak będzie z licznymi potrąceniami podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne.

 • mała 2019-06-28 20:59:41

  Mnie w PPK niepokoi to, że nie ma żadnej gwarancji że zobaczę kiedykolwiek moje pieniądze z powrotem, będą one inwestowane w akcje i obligacje i jeśli trafi się na bessę to niestety ale przepadną, nikt nie gwarantuje że na emeryturze otrzymasz tyle co wpłaciłeś, a gdzie tu jeszcze inflacja?

 • Zeghar 2019-06-25 17:49:09

  Fascynuje mnie wiara w to, że zainwestowane nasze pieniądze przyniosą jakieś zyski. A co jeżeli zarządzający nimi źle zainwestują bądź akurat w okresie przechodzenia na emeryturę trafimy na bessę na giełdzie? Będziemy w czarnej d**ie i jedynie zarządzający PPK będą do przodu pobierając swoją opłatę za "inwestowanie". To już lepiej samemu kupować obligacje państwowe.

 • Mariola 2019-06-25 13:50:26

  Oczywiście że warto się zapisać do PPK. Ten program to fajna sprawa dla ludzi którzy chcą mieć większe emerytury, pracownik odkłada,pracodawca się dokłada i raz do roku państwo. Mamy możliwość zaoszczędzenia większej kasy, niż jakbyśmy sami mieli oszczędzać, a najlepiej robić jedno i drugie. Pozatym to będa prywatne pieniądze i nic się z nimi stać nie może, a wypisać można się zawsze. Pieniążki będą mogły być dziedziczone przez najbliższych, więc nie musimy się martwić że całkowicie przepadną.

  • Ewa 2020-09-08 18:54:40

   Za duże ryzyko inwestycji. Nie mam zaufania do inwestujących moje pieniądze. Wolę te swoje 2-4 procent trzymać w skarpecie.

   • Ironia 2020-10-12 13:43:04

    Cała czas mówisz tylko o swoich środkach, a tutaj masz zysk na środkach od pracodawcy + od państwa. Ciężko będzie tyle zarobić nawet dobrze inwestując tylko swoje ...

  • d 2020-10-14 13:42:16

   W każdym czasie uczestnik PPK może wycofać całość zgromadzonych środków. Taka dyspozycja wiązać się jednak będzie z licznymi potrąceniami podatku oraz składek na ubezpieczenia społeczne.

 • czapa 2018-12-08 12:10:09

  Mnie nie interesuje żadne PPK jak tylko będzie można to składam wniosek o wypisanie się z programu nie dam się znowu naciągnąć tak jak na OFE. Oszczędzać mogę sam i w każdej chwili mam dostęp do swoich pieniędzy nie muszę czekać na 60 lat.

  • d 2020-10-14 13:42:51

   juz można zrezygnować

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA