Kto skorzysta na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy?

Nie tylko bezrobotni, ale też pracodawcy mogą skorzystać na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy, które w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat - oceniła w rozmowie z PAP specjalistka ds. rynku pracy Pracodawców RP Monika Zaręba.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto skorzysta na zmianach w ustawie o instytucjach rynku pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 kwi 2014 9:19


Zaręba przypomniała, że zmiany, które teraz trafią do prezydenta, to nie tylko usprawnienie urzędów pracy, ale też cały szereg konkretnych rozwiązań dla pracodawców i osób, które chcą podjąć własną działalność.

Dla pracodawców atrakcyjne mogą być przede wszystkim dofinansowania dla stażów dla ludzi poniżej 30. roku życia. "Zapisane w nowelizacji ulgi mogą być dla pracodawców zachętą do zatrudnienia przede wszystkim osób młodych, które na ogół trafiają na rynek pracy bez doświadczenia, lub właściwego doświadczenia" - powiedziała.

"Dla pracodawców to znaczące koszty, by przyjąć do pracy osobę bez doświadczenia, przyuczyć ją, czy delegować innego pracownika, by poświęcił swój czas na przyuczenie nowej osoby" - wskazała. Nie ma też pewności, czy taka osoba się sprawdzi - dodała.

Przypomniała, że w nowelizacji staże nie są jedynym instrumentem - wspierany jest też m.in. powrót do pracy osób sprawujących opiekę nad dziećmi lub bliskimi, grant na telepracę, czy dodatek aktywizacyjny.
"Ciekawe są też jednorazowe bony na zasiedlenie, które mogą zachęcić osoby podejmujące pracę w innym miejscu do zmiany miejsca zamieszkania" - wyliczała.

Szkolenia osób starszych umożliwi Krajowy Fundusz Szkoleniowy, przewidziane jest też wsparcie dla utrzymania zatrudnienia osób powyżej 50. roku życia, z których pracodawcy powinni korzystać - uważa ekspertka. Dostępne będą pożyczki pochodzące z Banku Gospodarstwa Krajowego na preferencyjnych warunkach z wydłużonym okresem spłaty na uruchomienie działalności gospodarczej lub utworzenie nowego miejsca pracy - dodała.

W jej ocenie stopa bezrobocia na koniec roku będzie bliska 13 proc. - o ile nie spotkają nas "żadne niespodziewane zagrożenia związane np. z sytuacją geopolityczną". "Dane z ostatnich miesięcy wskazują jednoznacznie na ożywienie, jeszcze nie ma rewolucji, ale skłania to do bardziej optymistycznych prognoz" - powiedziała PAP Zaręba.

W marcu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oceniał, że spadek stopy bezrobocia poniżej 13 proc. na koniec 2014 roku jest realny. Premier Donald Tusk informował, że celem rządu jest obniżenie bezrobocia poniżej 13 proc. na koniec roku. W budżecie na 2014 roku rząd założył, że stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 13,8 proc.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.