PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Kto jest chroniony przed zwolnieniem grupowym? Są problemy z nowymi przepisami

  • KDS
  • 23 sie 2022 13:05

Mimo że nasz rząd nad wdrożeniem dwóch unijnych dyrektyw pracuje już kilkanaście dobrych miesięcy, nadal nie wszystkie zawarte w projekcie przepisy są jasne. Prawnicy mają wątpliwości co do rozwiązań dotyczących zwolnień grupowych.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem grupowym? Są problemy z nowymi przepisami
Którzy pracownicy będą chronieni przed zwolnieniami grupowymi? (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Wprowadzenie unijnego prawa tzw. ustawy work-life balance, które jest w toku, już powoduje spore zamieszanie na polskim rynku pracy.
  • Jak podaje portal Prawo.pl, prawnicy zgłaszają swoje wątpliwości co do zaproponowanych w projekcie zapisów dotyczących zwolnień grupowych.
  • Ich zdaniem są one niejasne i wymagają dalszego doprecyzowania. 

Zgodnie z projektem ustawy o work-life balance w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca będzie mógł jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy w kilku konkretnych przypadkach.

Taka możliwość dotyczyć będzie pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracownicy w ciąży, pracownika od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części oraz urlopu opiekuńczego – do dnia zakończenia tego urlopu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zapis rozszerzył się o pięciodniowy urlop opiekuńczy, który mają wprowadzić do polskiego prawa wskazane przez unię zmiany. 

Zdaniem Łukasza Kuczkowskiego, radcy prawnego i partnera w kancelarii Raczkowski, takie zmiany z praktycznego punktu widzenia nie mają większego znaczenia. Bowiem przeprowadzenie zwolnień grupowych jest procesem rozciągniętym w czasie, zajmuje dużo dłużej niż pięć dni.

Czytaj więcej: Pracownicy zyskają, a biznes już liczy, ile za to zapłaci

- Na początkowym etapie musimy ustalić kryteria osób do zwolnienia, zawieramy porozumienie ze stroną społeczną, a dopiero potem wręczane są wypowiedzenia. Ochrona osób na urlopie opiekuńczym nic nie da. Bo proces wręczania wypowiedzeń umów o pracę trwa od kilku do kilkunastu dni, więc pracodawca nawet jeżeli nie wręczy wypowiedzenia jednego dnia, to zrobi to w następnym tygodniu - w rozmowie z Prawo.pl wyjaśnia mec. Łukasz Kuczkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto jest chroniony przed zwolnieniem grupowym? Są problemy z nowymi przepisami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA