Wysokość kosztów uzyskania przychodów nie była waloryzowana od ponad dekady, warto jednak zastanowić się nad skonstruowaniem zupełnie nowej skali podatkowej, która będzie odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby budżetu państwa i będzie atrakcyjna dla podatników - ocenia firma doradcza KMPG.

- We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Zgodnie z nim stawka podatku PIT zostanie obniżona z 18 proc. do 17 proc. oraz obniżone zostaną koszta pracy poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie wysokości kosztów uzyskania przychodów pracowników.
- Po zmianach w praktyce skala podatkowa będzie się składała z czterech stawek - z uwzględnieniem stawki zerowej i tzw. daniny solidarnościowej - zaznacza KPMG.
Jak podkreślają eksperci KPMG w środowym komunikacie, reforma stanowi kolejny krok ku zmniejszeniu klina podatkowego, czyli różnicy między tym, co pracownik dostaje "na rękę" a kwotą, którą na jego zatrudnienie musi przeznaczyć pracodawca. - Klin podatkowy dla osób najuboższych (zarabiających w granicach płacy minimalnej) w Polsce jest jednym z wyższych spośród krajów OECD, natomiast progresywność klina podatkowego jest jedną z najniższych - wskazują.
W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, projekt przewiduje obniżenie najniższej stawki podatku, wynikającej ze skali podatkowej, z 18 proc. do 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów powyżej 85 528 zł - wyjaśnia KPMG.
- Obniżenie stawki dotyczyć będzie ogółu podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - podkreślają eksperci firmy.
Według KPMG weryfikacja stawek w podatku PIT była bez wątpienia oczekiwana. Zdaniem ekspertów firmy warto jednak podejść bardziej systemowo do opodatkowania dochodów osobistych i zastanowić się nad skonstruowaniem zupełnie nowej skali podatkowej, która będzie odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby budżetu państwa i będzie atrakcyjna dla podatników.

KOMENTARZE (0)