PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

KPMG o obniżeniu podatku: powinniśmy pomyśleć o stworzeniu nowej skali podatkowej

  • Autor: PAP/KDS
  • 17 lip 2019 16:37

Wysokość kosztów uzyskania przychodów nie była waloryzowana od ponad dekady, warto jednak zastanowić się nad skonstruowaniem zupełnie nowej skali podatkowej, która będzie odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby budżetu państwa i będzie atrakcyjna dla podatników - ocenia firma doradcza KMPG.

KPMG o obniżeniu podatku: powinniśmy pomyśleć o stworzeniu nowej skali podatkowej
Jak wskazuje KMPG, uwzględniając projektowane zmiany, roczny zysk podatnika, który zarabia 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) wyniesie 472 zł. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Jak podkreślają eksperci KPMG w środowym komunikacie, reforma stanowi kolejny krok ku zmniejszeniu klina podatkowego, czyli różnicy między tym, co pracownik dostaje "na rękę" a kwotą, którą na jego zatrudnienie musi przeznaczyć pracodawca. - Klin podatkowy dla osób najuboższych (zarabiających w granicach płacy minimalnej) w Polsce jest jednym z wyższych spośród krajów OECD, natomiast progresywność klina podatkowego jest jedną z najniższych - wskazują.

W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, projekt przewiduje obniżenie najniższej stawki podatku, wynikającej ze skali podatkowej, z 18 proc. do 17 proc., przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32 proc. dla dochodów powyżej 85 528 zł - wyjaśnia KPMG.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obniżenie stawki dotyczyć będzie ogółu podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców, którzy w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - podkreślają eksperci firmy.

Według KPMG weryfikacja stawek w podatku PIT była bez wątpienia oczekiwana. Zdaniem ekspertów firmy warto jednak podejść bardziej systemowo do opodatkowania dochodów osobistych i zastanowić się nad skonstruowaniem zupełnie nowej skali podatkowej, która będzie odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby budżetu państwa i będzie atrakcyjna dla podatników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KPMG o obniżeniu podatku: powinniśmy pomyśleć o stworzeniu nowej skali podatkowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA