PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koszty uzyskania przychodu dla twórców. Jak interpretować przepisy?

Ministerstwo Finansów nadal pracuje nad interpretacją ogólną w sprawie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Rządowy dokument wymaga aktualizacji i poszerzenia o nową grupę zawodową.

Koszty uzyskania przychodu dla twórców. Jak interpretować przepisy?
Artyści wciąż czekają na interpretację Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów (fot. pixabay/Ylanite Koppens )
REKLAMA
  • Jak wyjaśnia ministerstwo, przygotowany w ubiegłym roku projekt wymagał uaktualnienia o zmiany dotyczące ulgi dla młodych.
  • Ponadto z powodu zmian w ustawie o PAN, o instytutach badawczych i o Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, projekt interpretacji został poszerzony o regulacje dotyczące pracowników naukowych.
  • W związku z tym, po stosownej zmianie, wymaga jeszcze ponownego wewnętrznego zaopiniowania, po czym zostanie skierowany do podpisu i publikacji.

W odpowiedzi na zapytanie Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że przygotowany w 2019 r. projekt interpretacji wymagał uaktualnienia o zmiany w zakresie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów w powiązaniu z wprowadzeniem w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) tzw. ulgi dla młodych do ukończenia 26. roku życia (art. 21 ust. 1 pkt 148 ww. ustawy).

Czytaj też: Koszty uzyskania przychodu. Sukces resortu nauki: nauczyciele akademicy jako twórcy

Ulga dla młodych to jedna ze zmian przeprocedowanych w roku ubiegłym w zakresie podatku PIT w ramach tzw. „Nowej Piątki”. Ich opracowanie, skonsultowanie i wdrożenie stało się priorytetowym działaniem resortu finansów. W ramach tych działań zrealizowane zostały:

  • likwidacja podatku PIT dla młodych do ukończenia 26. roku życia, 
  • obniżenie podstawy opodatkowania przez ponad dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników,
  • obniżenie stawki podatku PIT.

Ponadto projekt tej interpretacji został poszerzony o regulacje dotyczące pracowników:

  • naukowych,
  • Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie,
  • pionów badawczych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koszty uzyskania przychodu dla twórców. Jak interpretować przepisy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Redakcja poleca

  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.