Kosztami pracy w przedsiębiorców

Stopa bezrobocia w marcu nieznacznie spadła z 14,4 proc. (luty) do 14,3 proc. – Słychać ostrożne prognozy – te gorsze dotyczą wybranych sektorów i firm, natomiast w kontekście całej gospodarki ma nastąpić ożywienie. Po pierwszym kwartale będzie lepiej – twierdzi Anna Wicha.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosztami pracy w przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

8 kwi 2013 12:27


- Cały czas na rynku panuje bardzo duża niepewność i skłonność do zatrudniania maleje lub jest zamrożona. Nie pojawiają się nowe projekty, a duże firmy mają problemy z finansowaniem nowych inwestycji. Dodatkowo ze względu na porę roku zniknęły potencjalne prace sezonowe np. w budownictwie, handlu i logistyce. Słychać ostrożne prognozy - te gorsze dotyczą wybranych sektorów i firm, natomiast w kontekście całej gospodarki ma nastąpić ożywienie. Po pierwszym kwartale będzie lepiej - twierdzi Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland. - Na pewno pomoże w tym ożywienie wiosenne związane z pracami sezonowymi. W Adecco Poland pojawiają się nowe zamówienia z sektora motoryzacyjnego, IT czy tez z firm FMCG - dodaje.

Przygotowana nowelizacja kodeksu pracy dotyczy tylko czasu pracy i nadgodzin natomiast w żaden sposób nie reguluje innych równie ważnych elementów kodeksu pracy.

- Aby sprowokować ożywienie gospodarcze i je wspomóc potrzebne są zmiany systemowe. Przede wszystkim koszty pracy nie mogą być takie duże. To najbardziej przeszkadza przedsiębiorcom w rozwoju - twierdzi Anna Wicha.

Rząd pracuje także nad projektem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Rusza kolejny projekt pilotażowy dotyczący aktywizacji bezrobotnych. Do tej pory organizowane były dwa tego typu projekty w Gdańsku i Krakowie, które oceniono negatywnie. W tej chwili startują trzy nowe projekty w trzech województwach. Czy zakończa się sukcesem? Zdaniem Anny Wicha po konsultacjach podsumowujących poprzednie projekty wynika, że prywatne agencje zatrudnienia spodziewały się dużo dalej idących rozwiązań, pozwalających na efektywną współpracę z urzędami pracy.

- Urzędy pracy powinny administrować zakresem danych osób bezrobotnych i następnie kierować je w kontekście ich potrzeb i kompetencji do pracodawców i agencji zatrudnienia. Jedyną skuteczną działalność jaka obecnie wykonują urzędy pracy to dysponowanie pieniędzmi na tworzenie przez bezrobotnych własnych firm - twierdzi Anna Wicha.

Rząd ogłosił także nowy plan dla długotrwale bezrobotnych. Zdaniem Anny Wicha zdecydowanie większe skupienie powinno być położone na inną grupę osób bez pracy.

- Najszybciej można zaktywizować osoby, które są bezrobotne od trzech miesięcy do roku.
Są to osoby, które chętnie współpracują, adoptują się do nowych warunków pracy i mają motywację do jej poszukiwania. Wtedy parametr osób bezrobotnych można w kolejnych kwartałach zmniejszyć co najmniej o 2-4 proc. - twierdzi Anna Wicha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

KBS 2013-06-12 22:20:45

"Zdaniem Anny Wicha " - polecam powrót do lekturę książki do gramatyki języka polskiego ze szkoły podstawowej. Nazwiska odmieniamy.