Kosiniak-Kamysz: zmiana ws. rodziców I kwartału we wtorek na rządzie

We wtorek Rada Ministrów zajmie się zmianą w projekcie ustawy, dzięki której rodzice dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. będą objęci korzystniejszymi rozwiązaniami dotyczącymi urlopów rodzicielskich - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: zmiana ws. rodziców I kwartału we wtorek na rządzie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 kwi 2013 16:49


Prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. - poinformował w piątek po spotkaniu z "matkami I kwartału" premier Donald Tusk. Prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Minister wyjaśnił, że jedyną zmianą obecnego projektu będzie termin obowiązywania nowych zasad - nie od 1 września, a od 17 czerwca. "W projekcie zmieniamy tylko datę wejścia w życie. Zakładaliśmy 1 września - zmieniamy ją na 17 czerwca. Taką poprawkę we wtorek przyjmie pewnie Rada Ministrów" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że rząd chce zająć się zapowiedzianą przez premiera zmianą jak najszybciej, by parlament miał czas zająć się projektem, a prezydent w terminie podpisać ustawę.

Szef resortu pracy zaznaczył, że nie zmieniają się żadne planowane merytoryczne warunki nowych rozwiązań. Nie zmieniają się też projektowane procedury - wystarczy krótka informacja do pracodawcy, który sam załatwia formalności dotyczące urlopu z ZUS-em.

"Ci rodzice, którzy 17 czerwca będą już na urlopie, będą mieli możliwość wzięcia urlopu płatnego w 60 proc. Płatny w 80 proc. urlop będą mogły wziąć te rodziny, których dzieci urodzą się po wejściu w życie przepisów" - wyjaśnił zapisy projektu.

Pytany, czy zmiana nie krzywdzi kolejnej grupy dzieci i rodziców - np. rodziców z IV kwartału 2012 r. powiedział, że zawsze w jakiejś grupie zostanie niedosyt po takiej decyzji.

"Tu jednak jest argument objęcia tym nowym rozwiązaniem wszystkich dzieci urodzonych w jednym roczniku. To na początku nie było możliwe ze względów na brak możliwości finansowe budżetu państwa, ale teraz zrobiła się do tego działania przestrzeń" - powiedział PAP minister. "Od początku naszą intencją było objęcie tym rozwiązaniem jak największej grupy osób" - dodał.

W piątek premier podkreślił, że pieniądze na ten cel nie zwiększą deficytu budżetowego. Jak mówił, po pierwszym kwartale 2013 r. wiadomo, że koszty obsługi długu zagranicznego na pewno będą niższe o ponad 300 mln zł, a może o 350 mln zł. Część pieniędzy będzie pochodziła z rezerwy celowej na zarządzenia kryzysowe wykorzystywanych w przypadku powodzi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

J.T 2013-04-29 15:43:55

A te mamy któe kończą urlop przed 17.06 bo rozpoczęły go w grudniu 2012 a ich dzieci przyszły na świat na początku stycznia 2013? Chyba zmiana daty w tym przypadku nic nie da bo oni nie załapią sie na roczny urlop.