Kosiniak-Kamysz: Chcemy wyeliminować patologię przy płaceniu składek

Według szefa resortu pracy, Władysława Kosiniaka-Kamysza dzięki oskładkowaniu umów-zleceń pozycja pracownika stanie się mocniejsza. Dziś (20 listopada) ma się odbyć głosowanie nad nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: Chcemy wyeliminować patologię przy płaceniu składek

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

20 lis 2014 10:08


Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza wprowadzenie obowiązku opłacania składek na ZUS od wysokości płacy minimalnej sprawi, że pozycja pracownika będzie silniejsza.

Czytaj też: Oskładkowanie umów zleceń od 2016 roku. To już pewne

Osoby zatrudnione na umowach-zleceniach w razie utraty pracy bowiem zyskają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Wyższe będą także ich emerytury, renty czy świadczenia na urlopie macierzyńskim - przytacza IAR.

W noweli wprowadzono także oskładkowanie członków rad nadzorczych od początku 2015 roku. Wprowadzono w niej ponadto zakaz zawierania, w celu uniknięcia opłacania składek na ZUS, podwójnych umów.

Czytaj też: Oskładkowanie umów-zleceń zmniejszy liczbę miejsc pracy?

Minister Kosiniak-Kamysz zaznacza, że chodzi o wyeliminowanie patologii, jaką były zbiegi umów-zleceń, gdzie od minimalnej stawki, na przykład od 50 złotych, składka była odprowadzana, a od drugiej umowy, która była zawarta z tą samą osobą, np. na tysiąc złotych, już nie - pisze IAR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
ZUS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.