Za zabite norki z powodu COVID-19 przepisy nie przewidują odszkodowania. Przedsiębiorca może ubiegać się o kredyt z dopłatą do oprocentowania na wznowienie działalności - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych powołując się na pismo z ministerstwa rolnictwa.

- Wirus SARS-CoV-2 u norek został wykryty na początku lutego na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek, zwierzęta zostały zutylizowane.
- Hodowcy domagają się odszkodowania. W świetle obecnych przepisów koronawirus jest chorobą, która podlega zwalczaniu, ale nie przewidziano odszkodowań za likwidację stada.
- Zgodnie z ustawą przedsiębiorca dotknięty skutkami tej choroby może ubiegać się o kredyty obrotowe odnawialne lub nieodnawialne z dopłatami do ich oprocentowania.
KRiR wysłało pismo do ministerstwa rolnictwa wnioskując o wprowadzenie zmian do przepisów rozporządzeń Ministra Rolnictwa ustanawiających chorobę COVID-19 u norek jako chorobę zwalczaną z urzędu, umożliwiających hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie odszkodowania w związku z wykryciem SARS-COV-2 u norek.
Wirus SARS-CoV-2 u norek został wykryty na początku lutego na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego. W stadzie znajdowało się 5845 norek, zwierzęta zostały zutylizowane. Hodowcy domagają się odszkodowania. W świetle obecnych przepisów koronawirus jest chorobą, która podlega zwalczaniu, ale nie przewidziano odszkodowań za likwidację stada.
MRiRW wyjaśniło, że "w odniesieniu do odszkodowań za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej zauważyć należy, że ich przyznawanie nie jest generalną zasadą". Resort podaje przykład pszczół, za które w pierwszym okresie funkcjonowania ustawy (od 1997 r.) nie przysługiwało odszkodowania, a dopiero w 2008 r. dodano je do katalogu zwierząt, za zabicie lub ubój których przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Czytaj też: W branży futrzarskiej pracuje tysiące osób
"W ramach zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek, ze środków budżetowych przeznaczonych dla Inspekcji Weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, pokrywane są przy tym koszty: zabicia norek, unieszkodliwienia ich zwłok, unieszkodliwienia paszy i oczyszczania i dezynfekcji gospodarstwa, a także odszkodowania za zniszczoną paszę oraz - ewentualnie - za zniszczony sprzęt, który nie może być poddany odkażaniu" - wylicza ministerstwo.

KOMENTARZE (0)