×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koronawirus pokrzyżował plany wakacyjne. Niektórzy pracownicy mogą stracić

Obecnie, w związku z luzowaniem restrykcji oraz okresem wakacji, wielu Polaków chce wyruszyć na upragnione wczasy z rodziną. Czy będzie to możliwe? Co zmieniło się w prawie pracy w tej kwestii?

Koronawirus pokrzyżował plany wakacyjne. Niektórzy pracownicy mogą stracić
Każdemu pracownikowi, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przysługuje urlop wypoczynkowy (fot. Agnes Kantaruk / Shutterstock.com)
REKLAMA
  • Przez lockdown czy z obawy o swoje zdrowie wielu pracowników zdecydowało się przełożyć wakacje na późniejszy termin. Jeśli dojdzie do kumulacji wniosków urlopowych, pracodawca może niektórych nie uwzględnić.
  • Spowodowane pandemią obniżenie wymiaru czasu pracy wiąże się z koniecznością ponownego przeliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego.
  • Niektórzy mają do wykorzystania zaległy urlop. Nie ma możliwości przedłużenia terminu - należy go wykorzystać do 30 września tego roku.

Każdemu pracownikowi, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 (przy stażu poniżej 10 lat) lub 26 dni (przy stażu powyżej 10 lat) urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.

- Urlop wypoczynkowy jest udzielany w te dni, które są dla pracownika dniami pracy. Pracownik udaje się na urlop albo w oparciu o sporządzone i obowiązujące u danego pracodawcy plany urlopowe, albo na podstawie indywidualnie skierowanego wniosku o udzielenie urlopu, który to wniosek musi być zatwierdzony przez pracodawcę. Oznacza to, że pracownik nie ma prawa samodzielnie i samowolnie decydować o tym kiedy uda się na urlop wypoczynkowy. Zgodę na udzielenie urlopu musi udzielić pracodawca - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Malwina Stasiewicz, specjalista z zakresu prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy.

- Niemniej jednak, co do zasady, to pracownik sam wybiera termin urlopu i na jego wniosek wcześniej ustalona data urlopu może ulec przesunięciu. Przesunięcie daty urlopu może nastąpić także na wniosek pracodawcy, w sytuacji gdy obecność pracownika jest niezbędna do zapewnienia prawidłowej pracy zakładu pracy - dodaje ekspert.

Wraz z wybuchem pandemii, w licznych projektach tzw. tarcz antykryzysowych, podejmowane były kwestie zmian w urlopach wypoczynkowych pracowników.

- W obliczu pandemii Covid-19 wprowadzono zmiany w przepisach związanych z urlopem wypoczynkowym, polegające na możliwości przesunięcia urlopu na późniejszy termin w przypadku objęcia pracownika przymusową kwarantanną na skutek kontaktu z osobą zakażoną. Dodatkowo, postanowienia tarczy antykryzysowej 4.0. wyposażyły pracodawcę w uprawnienia jednostronnego kierowania pracowników na zaległy urlop wypoczynkowy, w wymiarze do 30 dni - zaznacza Malwina Stasiewicz.

Niektórzy pracownicy stracą na urlopie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koronawirus pokrzyżował plany wakacyjne. Niektórzy pracownicy mogą stracić
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Patka 2020-07-16 09:40:04

    Mimo że jest pandemia lecę z rodziną na zagraniczne wczasy enterem, nie boję się, wiem, że jest reżim sanitarny i dbają o bezpieczeństwo podróżujących. Nie będę siedziała w domu... To nie dla mnie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA