×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koronawirus a rynek pracy. Jakie prawa i obowiązki ma pracodawca, a jakie pracownik?

Koronawirus (SARS-CoV-2) daje się we znaki pracodawcom. Co prawda nie odnotowano jeszcze żadnego przypadku zachorowania w Polsce, jednak już teraz wywołuje on niemałe zamieszanie w firmach. Na wielu forach HR-owych trwają dyskusje, co robić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa po powrocie pracownika z delegacji czy urlopu. Pojawia się również pytanie, czy wysyłać pracowników w podróż służbową, szczególnie że przypadków zakażenia wirusem w Europie jest coraz więcej.

Koronawirus a rynek pracy. Jakie prawa i obowiązki ma pracodawca, a jakie pracownik?
Pracodawcy powinni realizować obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, np. przez dostarczenie maseczek. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W Kodeksie pracy brakuje kompleksowej regulacji, która kategorycznie zabraniałaby pracodawcom wydawania poleceń podróży służbowej do miejsc związanych z ryzykiem zachorowania.
  • Z drugiej strony, pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zatem nie powinien delegować pracowników do miejsc, gdzie istnieje ryzyko zakażenia chorobą noszącą znamiona epidemii.
  • Zdaniem ekspertów w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem pracownik może odmówić wyjazdu służbowego do miejsca, gdzie istnieje zarażenie chorobą.

W niektórych firmach podróże służbowe to codzienność. Zgodnie z art. 100 Kodeksu pracy (KP) obowiązkiem pracownika jest stosowanie się do poleceń pracodawcy, w tym dotyczących wyjazdów służbowych. Jak podkreśla Malwina Stasiewicz, specjalista z zakresu prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy, ewentualna odmowa może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę nawet w trybie dyscyplinarnym z winy pracownika. Jedyny zakaz wydania takiego polecenia dotyczy kobiet w ciąży oraz pracowników posiadającym dzieci w wieku do lat 4.

Kodeks pracy nie precyzuje jasno innych sytuacji, w których pracownik może takiego wyjazdu odmówić. Brakuje kompleksowej regulacji, która kategorycznie zabraniałaby pracodawcom wydawania poleceń podróży służbowej do miejsc związanych z ryzykiem zachorowania.

Czytaj też: Firmy szykują się na koronawirusa

- Uważam jednak, że w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem pracownik ma pełne prawo odmowy wykonania takiego polecenia. Warto zauważyć, że jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy gwarantujących ochronę życia i zdrowia pracowników (art. 94 § 4 KP oraz 207 § 2 KP). Można zatem przyjąć, że kierowanie pracownika na wyjazd służbowy do miejsca, gdzie istnieje ryzyko zakażenia chorobą noszącą znamiona epidemii jest sprzeczne z tymi obowiązkami pracodawcy - wyjaśnia Malwina Stasiewicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koronawirus a rynek pracy. Jakie prawa i obowiązki ma pracodawca, a jakie pracownik?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA