Kopacz: Niech PiS weźmie odpowiedzialność za 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku

- Niech PiS weźmie odpowiedzialność za tych blisko 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku - mówi premier Ewa Kopacz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz: Niech PiS weźmie odpowiedzialność za 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 sie 2015 11:56


Podczas konferencji prasowej w Warce szefowa rządu odniosła się do jednego z pytań referendalnych zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę na temat obniżenia wieku emerytalnego i powiązania go ze stażem pracy.

Trudna decyzja PO

Premier przypomniała, że to Platforma Obywatelska "podjęła trudną decyzję i zreformowała wiek emerytalny, wydłużając go do 67 lat".

"To nie było dlatego, że chcieliśmy dokuczyć Polakom, to nie było dlatego, że wstaliśmy lewą lub prawą nogą i wymyśliliśmy sobie taki projekt ustawy" - mówiła Kopacz. "Wzięliśmy odpowiedzialność za stabilność finansową państwa, stabilność ekonomiczną każdej rodziny, a także stabilność ekonomiczną przyszłych emerytów i rencistów i tych, którzy przez wiele lat będą brać emerytury i dlatego taka decyzja, która nie była łatwa" - dodał premier.

Czytaj też: Szydło: Jeszcze w tej kadencji Sejm może obniżyć wiek emerytalny i podnieść kwotę wolną od podatku

"Mieliśmy odwagę wziąć odpowiedzialność za tę trudną decyzję" - dodała. "Rozpisywanie referendum, to przerzucanie odpowiedzialności na obywateli, bo można wiek emerytalny skrócić ustawą, jak my go wydłużyliśmy" - podkreśliła premier.

"Dlatego PiS nie chce tego zrobić, skoro tak mocno kroczy do zwycięstwa" - pytała. "Niech weźmie odpowiedzialność za takie decyzje, niech weźmie odpowiedzialność za tych blisko 5 mln ludzi, których zabraknie na rynku pracy do 2040 roku" - powiedziała szefowa rządu.

Jeśli - kontynuowała Kopacz - z jednej strony, PiS będzie rozdawał, to z drugiej strony zabierze. "Niech nie szukają odpowiedzialnych za to, umywając ręce, mówiąc, to obywatele tak zdecydowali. Niech politycy, którzy przez tych obywateli są wybrani, wezmą odpowiedzialność w parlamencie głosując nad taką czy inną ustawą" - dodała.

Październikowe referendum

Prezydent Andrzej Duda skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby odbyć się 25 października wraz z wyborami parlamentarnymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.