PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kontrowersje wokół kandydatury na nowego szefa Rady Dialogu Społecznego. Kto zastąpi Dorotę Gardias?

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 18 wrz 2019 16:48

Zbliża się koniec kadencji Doroty Gardias jako przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego.  Nowych członków Rady Dialogu Społecznego prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższy piątek. Kandydatem na nowego szefa ma być Andrzej Malinowski, ale ta kandydatura została oprotestowana przez  Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Kontrowersje wokół kandydatury na nowego szefa Rady Dialogu Społecznego. Kto zastąpi Dorotę Gardias?
Dorota Gardias rok kierowała RDS z ramienia strony związkowej. Jej urząd przewodniczącej Rady wygaśnie wkrótce z mocy prawa. (fot. materiały prasowe)
REKLAMA
 • ZPP nie popiera Malinowskiego, który jest prezydentem Pracodawców RP i zasiada w RDS. Jego nazwisko ZPP wskazuje, jako kandydata wybranego nieformalnie, bez zgody Związku.
 • Związek podkreśla, że nie brał udziału jeszcze w wyborze przewodniczącego. Sposób do tej pory stosowany, jest dla ZPP mało czytelny.
 • W mediach, akcentowana jest także możliwa agenturalna przeszłość Malinowskiego. Miał być zaangażowany w operacje Agenturalnego Wywiadu Operacyjnego w okresie PRL.
 • NSZZ "Solidarność" zwróciła się do prezydenta o opinię prawną w sprawie złożenia przez członków RDS oświadczeń lustracyjnych.

Zmiana na stanowisku przewodniczącego RDS to skutek zbliżającego się końca rocznej kadencji Doroty Gardias. Szefowa Forum Związków Zawodowych (FZZ) była nominowana na przewodniczącą rok temu i objęła urząd. W myśl prawa, co roku przewodnictwo przechodzi do kolejnej strony tworzącej RDS. Po rządzie i związkach zawodowych teraz to stanowisko ma przypaść pracodawcom. Lada moment będą podejmowane decyzje. Jednak wskazana do tej funkcji osoba Andrzeja Malinowskiego budzi sprzeciw. 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w oświadczeniu, które 18 września przesłał do naszej redakcji, tłumaczy, dlaczego nie zgadza się na Andrzeja Malinowskiego. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- "Wewnątrz strony pracodawców nie ma w tej chwili jednomyślności co do wskazania nowego przewodniczącego Rady. Wskazanie jakiegokolwiek członka Rady reprezentującego stronę pracodawców na nowego przewodniczącego bez uzyskania akceptacji wszystkich reprezentatywnych organizacji pracodawców byłoby działaniem sprzecznym z przepisami ustawy." - czytamy w piśmie.

Czytaj też: Zniesienie limitu 30-krotności na ZUS w ogniu krytyki członków Rady Dialogi Społecznego

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kontrowersje wokół kandydatury na nowego szefa Rady Dialogu Społecznego. Kto zastąpi Dorotę Gardias?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • TW 2019-09-19 21:23:33

  W TYM GREMIUM , DOTĄD ULOLOWANA BYŁA AGENTURA - SB , WSI , A NAWET KGB , VIDE TOW MALINOFSKY . SZKOLONY W MOSKWIE.

 • KLM 2019-09-19 21:20:22

  GARDIAS TO BIEDNA KOMUNISTKA . KTÓRA CHODZI W FUTRZE Z NOREK , ALBO SZYNSZYLI . OSTATNIO ZNANA Z TEGO , ŻE PODŻEGAŁA RAZEM Z BRONIARZEM DO STRAJKU NAUCZYCIELI - ZNP .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA