Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury zmiany dotyczące kontrolerów lotów lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz pracowników technicznych. Chodzi o formalne prawo do strajku i do korzystania co najmniej raz na cztery tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.
- Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił opinię w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
- Zdaniem RPO, po zmianach w takiej formie kontrolerzy ruchu lotniczego, informatorzy służby informacji powietrznej i personel techniczny nie mieliby prawa do strajku.
- Trzeba jednak pamiętać, że choć teraz takie prawo mają, to strajkować i tak nie mogą. Zgodnie z przepisami w ich zakładzie pracy obowiązuje zakaz organizowania strajków.
Obecnie nie mogą organizować strajku pracownicy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Policji i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Krajowej Administracji Skarbowej (funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej) oraz pracownicy jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej.
Projekt przewiduje dodanie: „a także w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej". Chodzi o kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej i personel techniczny. Jak tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury, głównym celem zmiany jest stworzenie niezbędnych warunków umożliwiających PAŻP lepsze dostosowanie do warunków rynkowych oraz skuteczniejsze funkcjonowanie w obrocie międzynarodowym.
- W mojej opinii realizacja powyższych celów nie wymaga wprowadzenia ograniczenia prawa do strajku, przewidzianego poprzez zmianę obecnego brzmienia art. 19 ust. 2 ustawy 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - napisał Adam Bodnar do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Jak zaznaczył, jakiekolwiek ograniczenia prawa do strajkowania muszą być w przekonujący sposób uzasadnione, z przywołaniem ważnych powodów.
Czytaj więcej: Stewardessy i piloci otrzymają nowe stawki świadczeń gwarantowanych


KOMENTARZE (0)