PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kontroler panem i władcą. Po tych zmianach pracodawca już się nie wywinie

Pojawił się kolejny pomysł wzmocnienia kompetencji inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy. Partia Razem złożyła w Sejmie projekt ustawy, który ma zagwarantować kontrolerom Państwowej Inspekcji Pracy wejście do firmy, gdy uznają, że jest taka potrzeba. Bez wcześniejszego zapowiadania swojej wizyty. Choć już dziś przepisy to gwarantują, to zdaniem polityków są niejednoznaczne, a to podstawa do wielu nadużyć.

Kontroler panem i władcą. Po tych zmianach pracodawca już się nie wywinie
Pojawił się kolejny pomysł wzmocnienia kompetencji inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Zdaniem Adriana Zandberga przepisy regulujące w Polsce możliwość przeprowadzania kontroli przez PIP nie są jasne. Jego zdaniem przedsiębiorcy interpretują je na swoją korzyść, a proponowane przez Lewicę zmiany mają nie pozostawić wątpliwości co do uprawnień inspektorów.
 • Jakub Kus, sekretarz krajowy Związku Zawodowego Budowlani w komentarzu dla PulsHR.pl podkreśla, że złożony przez Lewicę projekt to korekta „niedoróbki legislatorów”.
 • To kolejna propozycja zmian wzmacniających pozycję pracowników, jaką złożyła Lewica w Sejmie. W kwietniu w Sejmie złożono projekt wzmocnienia uprawnień inspektorów pracy przez wyposażenie ich w prawo do wydawania decyzji administracyjnych zmieniających na umowę o pracę kontrakt cywilnoprawny łączący zatrudnionego z przedsiębiorcą.

Na 2021 rok Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała przeprowadzenie 52 tysięcy kontroli w zakładach pracy. Chce się w nich koncentrować na przestrzeganiu przepisów tarcz antykryzysowych, dotyczących ochrony miejsc pracy, poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Inspektorzy PIP mają jednak prawo do skontrolowania bez uprzedzenia, o każdej porze, czy pracodawca przestrzega Kodeksu pracy. Inspektor zgłasza się do przedsiębiorcy wcześniej tylko wtedy, gdy ten fakt nie może wpłynąć na rezultat kontroli.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inspektorzy podczas kontroli mają prawo zapoznać się z wszystkimi dokumentami i zajrzeć w każde miejsce. Mogą rozmawiać z pracownikami, a w momencie, gdyby ci obawiali się zeznawać przeciwko pracodawcy, kontroler ma prawo wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności uzyskania informacji. Na to postawienie pracodawca może złożyć zażalenie.

Zdaniem Adriana Zandberga przepisy regulujące w Polsce możliwość przeprowadzania kontroli przez PIP nie są jasne. Jego zdaniem przedsiębiorcy interpretują je na swoją korzyść, a proponowane przez Lewicę zmiany mają nie pozostawić wątpliwości co do uprawnień inspektorów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kontroler panem i władcą. Po tych zmianach pracodawca już się nie wywinie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Głupich nie sieją. 2021-07-05 17:11:55

  Lewactwo lubi zamordyzm i cenzurę! Bez tego nie może istnieć!!! Ponieważ socjalistą (komunista, lewakiem, bolszewikiem, marksistą ...) nie może zostać człowiek myślący, więc nie są w stanie wymyślić niczego innego! Jeśli tak dalej będą rządzić, to niedługo i kontrolerzy nie będą mieli co robić, bo nie będzie kogo ścigać z uprzednim zawiadomieniem czy bez!

 • zbyszko 2021-07-05 15:51:05

  PIP w ogóle do niczego się nie nadaje, nie umieją wejść z kontrolą na teren spółki Milmex Systemy Komputerowe w Sosnowcu od 8 lat!!! Pracujemy tam bez wynagrodzeń,w zimnie i bez wody, to obóz pracy!

  • Biały policjant, białego człowieka, w biały dzień czarną pałą? 2021-07-05 17:18:12

   Odpowiadam: ZBYSZKO 2021-07-05 15:51:05 ... Jeśli to obóz i nie możecie się uwolnić aby wyjść na zewnątrz, to nie trać czasu na niepotrzebną pisaninę na tym portalu tylko natychmiast zawiadom policję!!! Przecież, jak widać łączność internetową wam pozostawili, więc na co czekasz? Niech przyślą brygadę antyterrorystyczną i was uwolnią!!! To skandal, żeby w środku eurokołchozu takie rzeczy się działy!!! I to w biały dzień!!!

 • Proste 2021-07-05 09:28:31

  Wreszcie sko;czy się, ta sciema i fikcja jaka jest uprawiana.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA