PARTNERZY PORTALU

Kontrole w pracy staną się codziennością. Są nowe przepisy

W czwartek 1 grudnia posłowie przyjęli nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą rozwiązania dotyczące kontroli stanu trzeźwości.

Kontrole w pracy staną się codziennością. Są nowe przepisy
Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości tylko przy pomocy skalibrowanego alkomatu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Warszawski kierowca w 2020 roku spowodował tragiczny wypadek na moście Grota-Roweckiego w stolicy. Kierowany przez niego autobus linii 186 z firmy Arriva, którym podróżowało 40 osób, przebił bariery energochłonne i spadł z wiaduktu. W wypadku zginęła jedna pasażerka, ranne zostały 22 osoby, z czego trzy były w stanie ciężkim. W chwili zdarzenia pracownik był pod wpływem amfetaminy i miał porcję narkotyku schowaną w skrytce kabiny kierowcy.

Jak z kolei podaje Państwowa Inspekcja Pracy, w 2021 r. w Krakowie dwaj robotnicy wieszali na ścianie na wysokości 4 metrów od podłogi ważący ponad 75 kilogramów klimakonwektor. Ponieważ wystające z muru sztywne kable w grubej, czarnej otulinie przeszkadzały w montażu, jeden z pracowników zbyt mocno wychylił się z podnośnika, po czym runął z całym urządzeniem na betonową posadzkę. Mimo natychmiastowej akcji ratowniczej mężczyzna zmarł w szpitalu. Sekcja zwłok wykazała, że montażysta przystąpił do pracy w stanie po spożyciu alkoholu.

Czytaj też: Na nowe przepisy o pracy zdalnej trzeba będzie jeszcze poczekać

W środę 30 listopada do Sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu Pracy. Podczas II czytania złożono poprawki i skierowano projekt do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. Dzień później 1 grudnia nowelizacja została przyjęta przez posłów. Za jej uchwaleniem głosowało 430 posłów, przeciw było 12, nikt się nie wstrzymał.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Kontrole w pracy staną się codziennością. Są nowe przepisy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek 2022-12-03 04:13:26

  Ja jako pracodawca czyli pan i władca moich publicznych służących czyli np: posłów, policjantów, itd będę żądał by każdy poseł, każdy policjant, itd był kontrolowany codziennie przed rozpoczęciem SŁUŻBY na zawartość alkoholu, dopiero wtedy taki SŁUŻĄCY będzie miał prawo służyć Narodowi.

 • dura lex sed lex 2022-12-02 17:37:55

  Super. Kontrole w Sejmie, Senacie, każdym sądzie i prokuraturze. Rewelacja !!!

 • Marek 2022-12-02 17:26:02

  Zacznijmy kontrole na Wiejskiej

 • Sebastian 2022-12-02 16:51:19

  W pierwszej kolejności trzeba nowe prawo zastosować w sejmie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA