×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kontrole trzeźwości pracowników. Urzędnicza maszyna już nad tym pracuje

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 6 sty 2021 6:00

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad regulacjami umożlwiającymi pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenia prewencyjnej kontroli pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków. O taką zmianę od lat apelowali pracodawcy. Możliwe, że końcu się jej doczekają.

Kontrole trzeźwości pracowników. Urzędnicza maszyna już nad tym pracuje
Możliwe, że pracodawcy w końcu doczekają się zmian w prawie. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Problemy z interpretacją przepisów dotyczących prewencyjnej kontroli stanu pracowników nie są niczym nowym. Nasiliły się wraz z wejściem w życie przepisów RODO.
  • O doprecyzowanie rozwiązań i umożliwianie sprawdzenia, w jakim stanie ich podwładny pełni swoje obowiązki, pracodawcy apelują od lat.
  • Sprawą zajął się m.in. Urząd Ochrony Danych Osobowych czy Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik MŚP. Teraz pojawiła się nadzieja, że problem zostanie rozwiązany.

O tym, że pracodawcy mają problemy z nieuregulowaną procedurą prewencyjnej kontroli trzeźwości pracownika po raz kolejny RPO informował ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina w grudniu 2020. Apelował wtedy o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem kompleksowej regulacji umożliwiającej przeprowadzanie takiej samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu, a także innych środków psychoaktywnych i odurzających.

W jego ocenie pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy, czy obsługi ruchu lotniczego. 

Różne interpretacje

Zdaniem UODO art. 221b Kodeksu pracy określa, że tzw. dane szczególnych kategorii, w tym o zdrowiu (a do tych zaliczono stan trzeźwości), pracodawca może przetwarzać, gdy pracownik bądź kandydat do pracy wyrazi na to zgodę i z własnej inicjatywy przekaże takie dane. Wskazuje też, że zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 17.) - dopiero gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie wykonywania obowiązków służbowych, kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia takiej osoby do pracy.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kontrole trzeźwości pracowników. Urzędnicza maszyna już nad tym pracuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA