Wyłączenie sygnalisty z odpowiedzialności prawnej z tytułu naruszenia tajemnicy prawnie chronionej i naruszenia dóbr osobistych, zakaz podejmowania wobec niego działań odwetowych pod groźbą kary i umożliwienie mu dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej - to tylko niektóre z propozycji, które znalazły się w obywatelskim projekcie ustawy o ochronie sygnalistów. Do 11 maja trwać będą konsultacje społeczne tego projektu.
- Autor:MIW
- •6 kwi 2018 18:59

- Rozpoczęły się konsultacje społeczne obywatelskiego projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
- To, w jaki sposób traktuje się sygnalistów w danym kraju świadczy o tym, jak pojmujemy, czym jest dobro wspólne - twierdzi Marcin Waszak z Fundacji im. Stefana Batorego.
- Ustawy chroniące sygnalistów obowiązują m.in. w Szwecji, Holandii czy na Słowacji, zaś Unia Europejska zapowiada działania zmierzające do zrównania ochrony prawnej sygnalistów we wszystkich państwach członkowskich.
Wstępną wersję projektu obywatelskiej ustawy o ochronie sygnalistów przedstawiły jeszcze w listopadzie ub. roku Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Związków Zawodowych, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Instytut Spraw Publicznych przy okazji konsultacji rządowej propozycji przepisów o jawności życia publicznego. W rządowym projekcie znalazły się pewne rozwiązania dotyczące „sygnalistów”, ale spotkały się one z ostrą krytyką ze strony organizacji obywatelskich, związków zawodowych, organizacji pracodawców i zagranicznych ekspertów. Tom Devine z Whitleblowers International Network propozycje rządowe określił wręcz jako „pułapkę na sygnalistów”. Dlatego też strona społeczna postanowiła wystąpić z własną propozycją.
Gotowy tekst tego właśnie projektu omówiono dziś (6 kwietnia) podczas seminarium „Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce. Potrzeby, propozycje i standardy”, które było otwarciem społecznych konsultacji tego projektu. Oto jego najważniejsze założenia:
• objęcie ochroną prawną wszystkich osób pracujących niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia i sektora, w którym pracują;
• możliwość ochrony osób zgłaszających informacje o szerokim zakresie spraw, które zagrażają interesowi publicznemu (nie tylko korupcji, ale również mobbingu, przestępstw przeciwko środowisku, własności intelektualnej, nieprzestrzeganie regulacji wewnętrznych i kodeksów etyki);
• uregulowanie trzech ścieżek raportowania nieprawidłowości: wewnątrz organizacji, do zewnętrznych organów oraz do opinii publicznej;
• obligatoryjność tworzenia wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości w sektorze publicznym;


Słowa kluczowe
- Fundacja Batorego
- Forum Związków Zawodowych
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka
- Instytut Spraw Obywatelskich
KOMENTARZE (2)