×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Konrad Szymański o sprawie pracowników delegowanych: to antyeuropejskie

  • Autor: PAP/PSZ
  • 31 paź 2017 10:28

Stanowisko Rady UE ws. pracowników delegowanych to rozwiązanie antyeuropejskie - ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Polska nie będzie milcząco przyglądać się propozycjom reglamentującym dostęp do wspólnotowego rynku; nie na taką UE się umawialiśmy - oświadczył.

Konrad Szymański o sprawie pracowników delegowanych: to antyeuropejskie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Rada UE zaproponowała ograniczenia w delegowaniu pracowników.

• Dla polskich firm, które delegują ponad 460 tys. pracowników do innych krajów członkowskich ma to bardzo duże znaczenie.

• Wiceszef MSZ wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć "zrównoważony kompromis".

*********************

W ubiegłym tygodniu stanowisko w sprawie dyrektywy dot. pracowników delegowanych ustalili ministrowie pracy państw w Radzie UE. Przeciwko tym rozwiązaniom głosowały Polska, Węgry, Litwa i Łotwa, a Irlandia, Wielka Brytania i Chorwacja wstrzymały się od głosu. Następnie stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie przyjął Parlament Europejski.

Rada zaproponował, by okres delegowania mógł wynosić 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku. Europosłowie proponują dłuższy okres delegowania; chcą, żeby wynosił on do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia w określonych przypadkach, by dokończyć prace.

Dla polskich firm - w tym transportowych - które delegują ponad 460 tys. pracowników do innych krajów członkowskich (najwięcej w całej UE), ma to niebagatelne znaczenie. Propozycja przewiduje bowiem, że po wygaśnięciu okresu delegowania do delegowanego pracownika będą miały zastosowanie wszystkie przepisy kraju przyjmującego, łącznie z koniecznością płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. To z kolei znacznie podniesienie koszty i sprawi, że konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na zachodzie znacznie się obniży.

Szymański ocenił 31 października w radiowej Trójce, że stanowisko przyjęte przez Radę jest to "z całą pewnością rozwiązanie antyeuropejskie". "Nie będziemy milcząco przyglądać się propozycjom, których sens polega na tym, by reglamentować dostęp do wspólnotowego rynku. Nie na taką Unię się umawialiśmy" - podkreślił.

Wiceszef MSZ wyraził nadzieję, że krajom europejskim uda się określić taki kształt prawa dla transportu, że będzie można powiedzieć, iż kompromis jest "zrównoważony".

"Dzisiaj kompromis nie jest zrównoważony, (...) dlatego zdecydowaliśmy się głosować przeciw, aby ograniczyć mandat Rady w negocjacjach z Parlamentem, który poniekąd zmierza do jeszcze gorszych rozwiązań w tej sprawie" - mówił Szymański.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konrad Szymański o sprawie pracowników delegowanych: to antyeuropejskie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA