PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec z wyzyskiem w przemyśle odzieżowym?

  • Autor: PAP/JS
  • 21 mar 2017 16:07

Europosłowie wezwali Komisję Europejską do opracowania unijnych przepisów, zobowiązujących przemysł odzieżowy do poszanowania praw pracowniczych i praw człowieka na każdym etapie łańcucha produkcji.

Koniec z wyzyskiem w przemyśle odzieżowym?
Apel europosłów to odpowiedź na politykę niektórych koncernów odzieżowych, które zlecają produkcję fabrykom w uboższych krajach, głównie w Azji, gdzie dochodzi do wyzysku pracowników. (fot. sxc.hu JR South)
REKLAMA

• "Unia Europejska potrzebuje nowych reguł, które zapewnią, że ciężko pracujący ludzie, którzy szyją nasze ubrania są traktowani godnie i z szacunkiem na całym świecie" - oświadczyła autorka rezolucji PE lewicowa europosłanka z Hiszpanii Lola Sanchez Caldentey.

• Zdaniem europosłów, Komisja Europejska powinna zaproponować unijne przepisy, które zobowiążą producentów odzieży do zachowania bezpieczeństwa pracowników na każdym etapie produkcji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Według danych Światowej Organizacji Handlu, ponad 70 proc. unijnego importu tekstyliów i odzieży pochodzi z Azji.

W przyjętej przez komisję europarlamentu niewiążącej rezolucji eurodeputowani proponują m.in. wprowadzenie etykiet, poświadczających, że producent odzieży szanuje prawa i godność swoich pracowników oraz preferencyjnych ceł na odzież, wyprodukowaną zgodnie z tymi zasadami.

Apel europosłów to odpowiedź na politykę niektórych koncernów odzieżowych, które zlecają produkcję fabrykom w uboższych krajach, głównie w Azji, gdzie dochodzi do wyzysku pracowników, zatrudniania dzieci, łamania praw człowieka i standardów bezpieczeństwa. Uwagę światowej opinii publicznej na te problemy zwróciła szczególnie katastrofa w Bangladeszu w kwietniu 2013 roku. Na przedmieściach Dhaki zawalił się budynek Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki odzieżowe pięciu zagranicznych koncernów. Zginęło ponad 1130 osób, a ponad 2 tys. zostało rannych.

"Unia Europejska potrzebuje nowych reguł, które zapewnią, że ciężko pracujący ludzie, którzy szyją nasze ubrania są traktowani godnie i z szacunkiem na całym świecie" - oświadczyła autorka rezolucji PE lewicowa europosłanka z Hiszpanii Lola Sanchez Caldentey. Jak dodała, dobrowolne inicjatywy w tym zakresie oraz kodeksy postępowania, przyjmowane przez przemysł tekstylny, są mile widziane, "ale obywatele oczekują czegoś więcej".

Zdaniem europosłów Komisja Europejska powinna zaproponować unijne przepisy, które zobowiążą producentów odzieży do dochowania "należytej staranności", według wytycznych OECD, na całym łańcuchu produkcji. Przepisy te powinny koncentrować się na ochronie praw kobiet i dzieci.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec z wyzyskiem w przemyśle odzieżowym?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA