PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec z wydzielaniem pieniędzy i zabranianiem pracy. Przemoc ekonomiczna trafiła do ustawy

  • KDS
  • 22 lis 2022 17:55

Rada Ministrów przyjęła zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z nimi definicja przemocy domowej zostanie rozszerzona o przemoc ekonomiczną.

Koniec z wydzielaniem pieniędzy i zabranianiem pracy. Przemoc ekonomiczna trafiła do ustawy
Definicja przemocy domowej zostanie rozszerzona o przemoc ekonomiczną. (fot. Unsplash/ Eric Ward)
REKLAMA
  • Rada Ministrów przyjęła we wtorek przedłożony przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.
  • Jedną z najważniejszych zmian jest rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną.
  • Rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną to krok w dobrym kierunku, ale jeden z wielu, jakie należy wykonać - komentowała pomysł resortu prezes Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.

- Pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w 2005 r. W 2020 r. wprowadziliśmy przepisy, dzięki którym możliwa jest natychmiastowa izolacja sprawców przemocy od osób tej przemocy doznających - wskazuje Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Jak podkreśla, wciąż istnieje jednak potrzeba dostosowania obowiązujących regulacji do zmieniających się uwarunkowań oraz wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych rozwiązań dotyczących zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy domowej oraz zniwelowania skali tego zjawiska.

Przemoc ekonomiczna znalazła się w ustawie

- Projekt przyjęty przez Radę Ministrów zakłada przede wszystkim rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną - mówi wiceminister Anna Schmidt.

Warto przypomnieć, że z raportu „Ogólnopolska diagnoza przemocy w rodzinie”, przeprowadzonego przez Kantar Polska dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2019 roku, wynika, że przemoc ekonomiczna dotyka 13 proc. społeczeństwa. Do jej stosowania przyznało się 5 proc. Z kolei 6 proc. było świadkami jej stosowania.

Przemoc ekonomiczna w zdecydowanej większości dotyka kobiet. Jest domeną mężów (34 proc.) lub partnerów (10 proc.), a rzadziej ojców (16 proc.) i matek (14 proc.). Z raportu resortu pracy wynika, że występowanie przemocy w rodzinie nie zależy od statusu społeczno-ekonomicznego osób, które jej doznają. Pojawia się zarówno w rodzinach w trudnej sytuacji materialnej, jak i dobrze sytuowanych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koniec z wydzielaniem pieniędzy i zabranianiem pracy. Przemoc ekonomiczna trafiła do ustawy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • aaazzzr 2022-11-24 00:05:28

    co za gówno. nie żenić się panowie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA