- Tymczasem przez wszystkie dotychczasowe rządy i obecny, polscy przedsiębiorcy traktowani są bardzo brutalny sposób, są karani za swoją pracę bardzo wysokimi podatkami - przekonywał. Dodał, że Konfederacja zdecydowanie się temu sprzeciwia i proponuje "Pakiet polskiego przedsiębiorcy", który jest zbiorem ponad stu projektów ustaw, które miałyby ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
Lider toruńskiej listy kandydatów Konfederacji do Sejmu Sławomir Mentzen, ocenił, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości doszło do istotnego pogorszenia się warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Na potwierdzenie tego przytoczył dane z rankingu Wolności Działalności Gospodarczej Fundacji Heritage, gdzie - jak mówił - Polska spadła na 46 miejsce. - Jesteśmy za Botswaną, za Rwandą oraz za Bułgarią, jesteśmy niewiele coś mnie wiele przed Kosowem, czy Albanią - poinformował.
Wskazał też na ranking Tax Foundation, z którego wynika, że pod względem konkurencyjności systemów podatkowych Polska jest na przedostatnim, 35 miejscu wśród państw OECD. - Mamy lepszy system podatkowy tylko i wyłącznie od Francji - dodał.
Przytoczył także wyniki badań Banku Światowego, według których w Polsce przedsiębiorca musi rocznie średnio poświęcić 176 godzin na rozliczenie podatku VAT, czyli 3 razy więcej niż średnio w Unii Europejskiej. Według niego tak zwana walka z mafiami VAT-owskimi bardzo często na twarz polskiego przedsiębiorcy niszczonego przez organy skarbowe.
Mentzen przekonywał, że "Pakiet polskiego przedsiębiorcy" jest po, żeby nie nazywano więcej przedsiębiorców złodziejami i ułatwi im konkurowanie z innymi firmami z Europy.
Jako pierwszy projekt ustawy wskazał napisany przez posła Konfederacji Jacka Wilka. - To ustawa będąca nawiązaniem do słynnej ustawy Wilczka, która 30 lat temu wywołała eksplozję polskiej przedsiębiorczości. Ustawa Wilka uwalnia polską przedsiębiorczość, ogranicza kompetencje urzędów skarbowych i ogranicza wszelkie możliwe regulacje narzucane na polskich przedsiębiorców - wyjaśnił.
Handel po nowemu
Kolejnym projektem Konfederacji jest ustawa o drobnym handlu, która - jak przekonywał - rozszerza rozmiary działalności nierejestrowanej, umożliwia handel uliczny tak, żeby najbiedniejsi ludzie również mieli możliwość dorobienia do swoich bardzo niskich dochodów z emerytury.
Mentzen mówił też o propozycji podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 12-krotności wynagrodzenia minimalnego. - Jeżeli nie można płacić komuś mniej, niż wynagrodzenie minimalne, to tym bardziej nie wolno zabierać m tych pieniędzy w formie podatku dochodowego - zauważył.
Kandydat na posła poinformował, że Konfederacja zamierza rozszerzyć klauzulę rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika również na wątpliwości co do stanu faktycznego.
- W tym momencie jest taka sytuacja, że urzędnik nie wie, co się wydarzyło, ale wie, że chce od tego pobrać podatek. Od momentu wprowadzenia tej ustawy, jeżeli będą wątpliwości, co do stanu faktycznego, jeżeli urzędnik nie będzie w stanie udowodnić, że zaszło zdarzenie, które powinno zakończyć się zapłatą podatku, to tego podatku po prostu nie będzie - zaproponował.
Czytaj więcej: Morawiecki z ważnym apelem do polskich przedsiębiorców
Mentzen wspomniał również o projekcie ustawy zmierzający do nadania wszystkim interpretacjom indywidualnym mocy interpretacji ogólnej. - Jeżeli czyjaś sytuacja, czyjś stan faktyczny, będzie tożsama z taką opisaną w jakiejś interpretacji indywidualnej, to ochrona wynikająca z tej interpretacji indywidualnej, będzie rozszerzać się na wszystkich podatników, wśród których ten stan faktyczny jest taki sam - wyjaśnił.
Konfederacja proponuje także podniesienie limitu, do którego przedsiębiorca nie musi stać się podatnikiem VAT do 400 tys. zł. - Czyli do takiego samego poziomu, jaki funkcjonuje obecnie w Wielkiej Brytanii, z którego bardzo cieszą się polscy przedsiębiorcy, ale niestety mieszkający tylko na Wyspach Brytyjskich - zauważył.
Mentzen zapowiedział też chęć usunięcia nakazu świadczenia usługi w każdych warunkach. - Uważamy, że nie można dopuszczać do takich sytuacji, jak sytuacja drukarza z Łodzi, gdzie on wbrew własnemu sumieniu jest zmuszony do świadczenia usługi. Jest to niedopuszczalne - ocenił.
Kandydat zaproponował też usunięcie klauzuli obejścia prawa podatkowego, która - jak mówił - pozwala nałożyć podatek nawet wtedy, jeżeli zgodnie z przepisami tego podatku być nie powinno, ale władze chciałyby, żeby ten podatek zaistniał.
- To wszystko są gotowe projekty ustaw, które można przeczytać na mojej stronie internetowej. (...) Podczas gdy nasi konkurenci mówią, że mają szuflady, biurka, czy szafy pełne ustaw, które kiedyś tam pokażą, my od razu je pokazujemy - podkreślił Mentzen. Jak przekonywał, jesteśmy najlepiej przygotowaną do tych wyborów formacją polityczną w Polsce.
KOMENTARZE (0)