Koniec samowolki. Lekarze i m.in. fryzjerzy muszą zainstalować kasy fiskalne

Minister finansów podpisał rozporządzenie, które przewiduje, że m.in. lekarze, fryzjerzy i doradcy podatkowi muszą zainstalować kasy fiskalne. Wiceszef resortu, Janusz Cichoń zaznaczył, że podatnicy będą mieli czas na dostosowanie się do zmian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec samowolki. Lekarze i m.in. fryzjerzy muszą zainstalować kasy fiskalne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lis 2014 17:23


Rozporządzenie przewiduje, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązkowi ewidencji na kasach fiskalnych bez względu na wysokość osiąganych obrotów będzie podlegać sprzedaż perfum i wód toaletowych oraz zapisanych i czystych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Kasy będą musiały też mieć warsztaty motoryzacyjne, wulkanizatorzy, stacje badań technicznych pojazdów; obowiązek ten będzie dotyczyć także lekarzy, dentystów, doradców podatkowych, prawników (z wyjątkiem notariuszy), zakładów fryzjerskich i kosmetycznych.

Ponadto zwolnienie stracą zakłady gastronomiczne, zarówno stacjonarne, jak i zajmujące się usługami cateringu (z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów lub w stołówkach szkolnych, czy uczelnianych).

Czytaj też: Dentyści mogą liczyć na zwrot części kosztu zakupu kasy fiskalnej

Cichoń poinformował, że w trosce o przedsiębiorców, którzy będą musieli instalować kasy fiskalne, ministerstwo dało im czas na dostosowanie się do nowych obowiązków. Będą mieli oni prawie dwa miesiące na przygotowanie się do ewidencjonowania obrotów na kasie.

- Rozumiemy, że firmy potrzebują czasu na dostosowanie się do nowych obowiązków. Nie chcieliśmy ich zaskakiwać - powiedział Cichoń.

Dwa miesiące na wprowadzenie kas będą też mieli podatnicy, którzy rozpoczną prowadzenie działalności objętej ewidencją po 1 stycznia 2015 r.

Zdaniem Ministerstwa Finansów regułą powinno być ujawnianie obrotów na kasie i wydawanie paragonów. Resort finansów dąży do tego, aby odstępstw od tej generalnej zasady było jak najmniej, niemniej zmiany są wprowadzane stopniowo.

Wiceminister podkreślił, że ewidencjonowanie obrotów na kasie jest korzystne zarówno dla budżetu, dla samych przedsiębiorców, jak i dla konsumentów. Świadczy nie tylko o tym, że podatnik rzetelnie rozlicza się z fiskusem, ale także o tym, że postępuje uczciwie wobec swoich konkurentów.

Czytaj też: PIP: Najwięcej nieprawidłowości dotyczy ewidencji czasu pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.