PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec pracy "pod wpływem". Pracodawcy dostaną narzędzia i nowe obowiązki

  • Autor: PAP/JP
  • 29 cze 2022 11:12

W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Koniec pracy "pod wpływem". Pracodawcy dostaną narzędzia i nowe obowiązki
Pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Szefowa MRiPS w środę w Programie I Polskiego Radia przypomniała, że ubiegłym tygodniu w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, w którym zaproponowano uregulowanie zasad pracy zdalnej. Wskazała, że w tym samym projekcie znalazły się też zapisy dające podstawy dla pracodawców do wprowadzenia i przeprowadzania prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

"Rozwiązanie, które wprowadzamy w Kodeksie pracy: możliwość badania przez pracodawcę, czy pracownik jest trzeźwy, po spożyciu alkoholu, czy innych środków, jest bardzo ważne" - podkreśliła Maląg. "W piątek spotkałam się z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego w Poznaniu. Uczestnicy WRDS podkreślali, jak ważne jest to rozwiązanie przede wszystkim dla bezpieczeństwa innych pracowników oraz by firma mogła dobrze funkcjonować" - dodała.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister zapytana została o konsekwencje dla pracownika, gdy badanie wykaże, że pracownik jest pod wpływem alkoholu lub innych substancji. Odpowiedziała, że może nimi być nawet utrata pracy. "Ale to są już decyzje pracodawcy" - zaznaczyła.

Zgodnie z projektem pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

Maląg wyraziła nadzieję, że zaproponowane w projekcie nowelizacji rozwiązania wejdą w życie na jesieni.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Koniec pracy "pod wpływem". Pracodawcy dostaną narzędzia i nowe obowiązki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Realia 2022-06-29 15:36:39

    No to pisiory,, szczał w kolano". Polska to kraj konsumujących napoje wyskokowe. Nie tak jak Ka capy, czy Ukraińcy, ale jednak sporo. To jest temat równie drażliwy, jak aborcja.

    • WHAT 2022-06-29 17:19:41

      Wszystko fajnie, dopóki coś się nie stanie. Za to się idzie siedzieć (nie alkoholik, a pracodawca / kierownik)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA