PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec płacenia państwu. Od dziś zaczynamy pracować na siebie

 • KDS
 • 13 cze 2022 11:40

Dziś 13 czerwca, wypada wyjątkowe święto - Dzień Wolności Podatkowej. Oznacza to, że na opłacenie wszystkich danin na rzecz państwa pracowaliśmy krócej o 9 dni, niż w ubiegłym roku.

Koniec płacenia państwu. Od dziś zaczynamy pracować na siebie
W tym roku DWP wypadł 9 dni wcześniej niż rok temu (fot. Unsplash/Jon Tyson)
REKLAMA
 • Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha po raz dwudziesty dziewiąty wyliczyli dzień, w którym podatnicy w Polsce kończą "spłacać dług podatkowy" względem państwa i zaczynają pracować na siebie.
 • W tym roku Dzień Wolności Podatkowej wypada wyjątkowo wcześnie, już w poniedziałek 13 czerwca. Czyli w 2022 roku pracowaliśmy na rzecz państwa o 9 dni krócej niż w 2021.
 • Jak tłumaczą ekonomiści ze Smitha, zmiana daty DWP na korzyść obywateli jest wynikiem wyłącznie nominalnego wzrostu PKB w relacji do wydatków sektora publicznego.

Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin. Od blisko 30 lat wyliczają go ekonomiści z z Centrum im. Adama Smitha.

Na czym polega ustalenie tej daty? Jak tłumaczą ekonomiści, w ciągu roku pracujemy, jednocześnie zarabiamy i płacimy podatki oraz składki bez rozdzielania tych czynności. Gdybyśmy jednak umownie od początku roku w pierwszej kolejności opłacali wszystkie podatki zapłacone w ciągu całego roku, to dzień, w którym pieniądze po wcześniejszym opłaceniu wszystkich nałożonych na nie obciążeń byłyby symbolicznym Dniem Wolności Podatkowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do obliczenia Dnia Wolności Podatkowej służy relacja udziału wszystkich wydatków sektora publicznego (tj. budżetu państwa, wydatków samorządów, rządowych funduszy celowych itp.) do Produktu Krajowego Brutto.

Dzień Wolności Podatkowej szybciej niż rok temu

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada 13 czerwca w 164 dzień roku. Na opłacenie wszystkich obowiązkowych danin, czyli podatków, niezależnie od tego jak się nazywają, w tym opłat i składek pracujemy 163 (sto sześćdziesiąt trzy) dni z 365, czyli o 9 dni krócej niż w roku 2021.

W zbliżonym terminie do obecnego DWP przypadł 14 czerwca w latach 2008 i 2009. W 2021 roku Dzień Wolności Podatkowej przypadał 22 czerwca, w 2020 roku – 10 czerwca, w 2019 roku - 8 czerwca, a w roku 2018 - 6 czerwca.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Koniec płacenia państwu. Od dziś zaczynamy pracować na siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • pis na swoim=Polska w ruinie 2022-06-13 17:07:24

  zaczely rzadzic szkodniki z pisu i z roku na rok coraz gorzej... ale pinset + jest

 • lolek 2022-06-13 12:54:07

  Neoliberalne bredzenia na użytek sowieckiej propagandy z Kremla.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA