×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec omijania Polskiego Ładu. Spółki komandytowo-akcyjne przestaną być opłacalne

  • KDS
  • 5 kwi 2022 11:16

Nadchodzi koniec atrakcyjności spółek komandytowo-akcyjnych. Obecnie  komplementariusze SKA nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne ani składki zdrowotnej. Jednak od 2023 ma się to zmienić - mają oni zostać objęci składkami ZUS. To może oznaczać koniec rosnącego zainteresowania tą formą prowadzenia biznesu.

Koniec omijania Polskiego Ładu. Spółki komandytowo-akcyjne przestaną być opłacalne
W ostatnich miesiącach lawinowo rosło zainteresowanie zakładaniem spółek komandytowo-akcyjnych. Teraz może się to zmienić. (fot. Unsplash/Jon Tyson)
REKLAMA
  • Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu przedsiębiorcy zaczęli szukać możliwości obniżenia opłat związanych z prowadzeniem działalności na nowych zasadach.
  • Znaleźli je. W ostatnich miesiącach lawinowo rosło zainteresowanie zakładaniem spółek komandytowo-akcyjnych. A to dlatego, że ich komplementariusze nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne ani składki zdrowotnej.
  • Jednak od 2023 roku może się to zmienić. Ministerstwo Finansów uznało, że komplementariusze mają zostać objęci składkami ZUS.
  • O zmianach w podatkach rozmawiać będziemy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 25-27 kwietnia. Rejestrację na naszą konferencję znajdziecie tutaj.

Z opublikowanych w lutym przez GUS danych wynika, że w IV kwartale 2021 roku odnotowano 88 605 rejestracji przedsiębiorstw, o 16,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jeśli chodzi o formy prawne, jakie wybierali przedsiębiorcy, to największy wzrost rejestracji (ponad 7-krotny) nastąpił w spółkach komandytowo-akcyjnych, a największy spadek w spółdzielniach (o 39,3 proc.). Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 80,5 proc. wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 17 proc. (w IV kwartale 2020 r. udziały te wynosiły odpowiednio 83,4 proc. i 13,6 proc.).

Nie było to bezpodstawne działanie. Bowiem wejście w życie Polskiego Ładu nałożyło na przedsiębiorców nowe finansowe obowiązki, ci więc zaczęli szukać rozwiązań, które obniżą koszty prowadzenia działalności. Wybrali spółki komandytowo-akcyjne.

- Ta forma prawna, w przeszłości wykorzystywana do optymalizacji podatkowych, odeszła nieco w zapomnienie po zmianach przepisów, które te optymalizacje uniemożliwiły. Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców znów chciało rozpoczynać działalność w formie spółki komandytowo-akcyjnej lub przekształcać dotychczasową działalność w SKA, widząc w niej sposób na ograniczenie obciążeń publicznoprawnych - opowiada Magdalena Frukacz, counsel i radca prawny w firmie doradczej Grant Thornton.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec omijania Polskiego Ładu. Spółki komandytowo-akcyjne przestaną być opłacalne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA