PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec niedziel handlowych bliski. Czy zakaz handlu przyniósł oczekiwane efekty?

Od 2020 r. ustawa o zakazie handlu wprowadzi jeszcze bardziej zaostrzone przepisy dotyczące handlu. Sklepy będą zamknięte we wszystkie niedziele z wyjątkami tych w okresach przedświątecznych. Tymczasem przedsiębiorcy i związkowcy wskazują na błędy w przepisach i domagają się uszczegółowienie zapisów ustawy.

Koniec niedziel handlowych bliski. Czy zakaz handlu przyniósł oczekiwane efekty?
Dla badanych przez Danae przedsiębiorców możliwość pracowania w niedziele była atutem (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Od 2020 r. sklepy będą zamknięte we wszystkie niedziele, z wyjątkami tych w okresach przedświątecznych. Przeciwnicy wskazują, że zakaz handlu nie przyniósł efektów jakie zapowiadano. Wręcz odwrotnie wiele osób straciło.
  • Ograniczenie handlu wpłynęło negatywnie na małe biznes. Spowodował on utratę części klientów, a tym samym obniżenie przychodów - wynika z raportu Danae pn. "Polacy z różnych grup zawodowych i społecznych oceniają obowiązujące ograniczenie handlu w niedzielę".
  • Związkowcy wskazują na luki w prawie i konieczność nowelizacji ustawy. Wiadomo, że o całkowitym zniesieniu zakazu handlu w niedziele nie ma mowy. Jednak po marcu 2020 roku można spodziewać się nowelizacji ustawy.

1 marca 2018 roku weszła ustawa o zakazie handlu. Zgodnie z jej zapisami w 2019 r. handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Do końca roku zostało więc tylko pięć niedziel, podczas których będzie można zrobić zakupy. Sklepy będą otwarte 27 października, 24 listopada oraz 15, 22 i 29 grudnia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Od 2020 r. zakaz handlu zostanie jeszcze bardziej zaostrzony. Sklepy będą zamknięte w niedziele, z wyjątkami w okresach przedświątecznych. Zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

- W zakazie handlu chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy, ale także, aby ludzie, którzy są de facto zmuszani do pracy w niedziele, mieli wolne - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o zakaz handlu w niedziele.

Przedsiębiorcy tracą na zakazie handlu, ale sobie radzą

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koniec niedziel handlowych bliski. Czy zakaz handlu przyniósł oczekiwane efekty?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA