PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec diet i ryczałtów za nocleg dla kierowców?

Ministerstwo Infrastruktury chce by kierowcy zawodowi za podróż służbową byli rozliczani jak pracownicy delegowani do pracy za granicą. Oznacza to koniec diet i ryczałtów za nocleg.

Koniec diet i ryczałtów za nocleg dla kierowców?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Ministerstwo Infrastruktury zaprezentowało nową ustawę o czasie pracy kierowców zawodowych.
  • Zamiast podróży służbowych kierowcy mieliby być rozliczani jak pracownicy delegowani do pracy za granicą.
  • Projekt oznacza wzrost kosztów ponoszonych przez firmy transportowe.
  • 82 proc. właścicieli firm transportowych przebadanych w trakcie konsultacji społecznych przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wraz z Ogólnopolskim Centrum Rozliczania Kierowców, stwierdziło, że projekt Ministerstwa Infrastruktury dotyczący nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców zawodowych zaprezentowany w Komisji Trójstronnej jest nie do zaakceptowania.

Autorzy projektu, argumentując przedstawione zmiany, powołują się m.in. na konieczność dostosowania polskich regulacji do przepisów unijnych dotyczących minimalnej stawki za pracę w innym kraju. Jednakże, ponad połowa badanych przewoźników (56%) uważa, że zmiany systemu wynagrodzenia kierowców w Polsce nie są konieczne.

Projekt nowelizacji ustawy zaproponowany przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada rewolucję w systemie wynagradzania kierowców zawodowych. Zamiast podróży służbowych, mają być rozliczani jak pracownicy delegowani do pracy za granicą, co będzie oznaczać koniec diet i ryczałtów za nocleg.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Obecnie, kierowca zawodowy otrzymuje dodatki wynikające z podróży służbowych, takie jak diety i ryczałty za nocleg. Stanowią one nawet do 2/3 struktury całego wynagrodzenia i nie są opodatkowane. Natomiast, składki ZUS odprowadzane są tylko od wynagrodzenia podstawowego - wyjaśnia Kamil Wolański z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

- Projekt nowelizacji zakłada, że kierowcy zawodowi mają być traktowani tak jak inni pracownicy oddelegowani za granicę, a ich wynagrodzenie ma być zasadniczo oskładkowane do wysokości prognozowanej średniej krajowej ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw pracy – komentuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Koniec diet i ryczałtów za nocleg dla kierowców?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tomasz Nowak 2018-06-06 14:48:15

    Państwo posunie się do bezczelnych metod, żeby uprzykrzyć życie przedsiębiorcom i wyciągnąć ręce po ich pieniądze, a szkoda. Żadne zmiany nie są potrzebne, niezależnie czy chodzi o nocleg w pięciogwiazdkowym pensjonacie czy w noclegowni pokroju noclegiuanety.pl pracownicy powinni móc otrzymywać dodatki w zgodzie z dotychczasowym porządkiem. Jeśli ma to podwyższyć koszty działalności to nie jest nikomu na rękę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA