Konfederacja Lewiatan: Niższy wiek emerytalny to dyskryminacja kobiet

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan jest zdania, że projekt obniżenia wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn, a kobiet do 60 lat wcale nie jest dla kobiet korzystny. Nazywa go niedźwiedzią przysługą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konfederacja Lewiatan: Niższy wiek emerytalny to dyskryminacja kobiet

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

21 wrz 2015 11:57


Jego zdaniem propozycja prezydenta radykalnie pogorszy sytuację kobiet na rynku pracy.

- Jeżeli wiek emerytalny kobiet będzie o 5 lat niższy od wieku emerytalnego mężczyzn, to pracodawcy będą zwalniać kobiety o po prostu 5 lat wcześniej, by uniknąć objęcia ich przez okres ochronny, w którym pracownikowi nie można zmienić warunków pracy - mówi Mordasewicz.

Poza tym, zaznacza, pracodawcy będą mieli większe obawy przed zatrudnianiem kobiet.

- Posłużę się przykładem. Wysyłam na kursy komputerowe pracowników. Kurs taki kosztuje około 30 tys. złotych. Jeżeli mam wydać 30 tys. złotych, a kobieta będzie pracować u mnie 5 lat, natomiast mężczyzna 10 lat, to kogo wyślę na kurs? - zwraca uwagę Mordasewicz.

O połowę więcej

Ekspert Lewiatana dodaje, że ponieważ wysokość emerytury zależy od zgromadzonego kapitału oraz od spodziewanego czasu życia na emeryturze, w wyniku reformy prezydenta emerytury kobiet będą dwukrotnie niższe niż emerytury mężczyzn.

- Jeżeli kobieta przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat, zamiast 60, to jej emerytura jest o blisko 50 procent wyższa. Dla kobiet o niskich kwalifikacjach oznacza to emeryturę 1500 zł zamiast 1000 zł, dla kobiet o wyższych kwalifikacjach 3 tys. zł, a nie 2 tys. zł - przekonuje.

- Moim zdaniem prezydent wyświadcza kobietom naprawdę niedźwiedzią przysługę, bo przyczynia się do ich dyskryminacji na rynku pracy - dodaje Mordasewicz.

Zaścianek Europy

Jego zdaniem, jeśli reforma prezydenta Dudy wejdzie w życie, staniemy się zaściankiem Europy. Bo w większości krajów europejskich wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest równy.

Fikcją jest też - zdaniem Mordasewicza - stanowisko prezydenta, że jak ktoś będzie chciał dłużej pracować, będzie to możliwe.

- W Polsce 90 procent osób przechodzi na emeryturę w momencie nabycia uprawnień. Także pracodawcy niechętnie utrzymują takie osoby w pracy, bo na ogół na 5 lat przed przejściem na emeryturę przestają one w siebie inwestować i doskonalić kwalifikacje - przekonuje ekspert.

Wiek emerytalny dla kobiet zostanie obniżony do 60 lat, a dla mężczyzn do 65 lat - przewiduje podpisany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Jola 2015-09-21 20:09:05

idiota