Konfederacja Lewiatan: Minimalna stawka godzinowa spowoduje wzrost szarej strefy i likwidację miejsc pracy

• Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla wszystkich umów cywilnoprawnych spowoduje wzrost kosztów po stronie zleceniodawców. 
• Propozycja może spowodować, że na części lokalnych rynków pracy ubędzie wiele miejsc pracy.
• Innym negatywnym skutkiem wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej może być wzrost szarej strefy zatrudnienia i świadczenia usług.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konfederacja Lewiatan: Minimalna stawka godzinowa spowoduje wzrost szarej strefy i likwidację miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 lut 2016 14:43


Celem projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę jest ograniczenie nadużywania umów cywilnoprawnych oraz zjawiska wykonywania pracy zarobkowej za wynagrodzeniem niższym od minimalnego.

- Zaproponowane zmiany są jednak nietrafione. Wprowadzenie ustawowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku umów cywilnoprawnych nie rozwiązuje problemu zapewnienia osobom należytej ochrony w sytuacji, gdy istnieje podstawa do uznania, że w istocie powinien być nawiązany stosunek pracy. Natomiast ingeruje w sposób nieuprawniony w stosunki cywilnoprawne, które opierają się na zupełnie innych regułach - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Grażyna Spytek-Bandurska (Fot. mat. pras.) Grażyna Spytek-Bandurska (Fot. mat. pras.)

Według Konfederacji Lewiatan, jeżeli dwie strony współpracują ze sobą na zasadzie równorzędności, to nie powinno się im narzucać warunków współpracy. Kiedy jedna strona zamawia wykonanie jakiejkolwiek pracy (np. naprawa sprzętu, sprzątanie biura), to ustala z drugą stroną cenę za wykonanie tej pracy w całości, a następnie sprawdza jej jakość w ramach czynności starannego działania, a nie kontroluje czasu poświęconego na jej wykonanie. Zleceniodawca nie ma ani potrzeby, ani możliwości kontrolowania czasu wykonania pracy - nie sprawuje nadzoru (kierownictwa) nad wykonawcą, jak w przypadku zatrudnienia pracowniczego.

Czytaj też: MRPiPS: Minimalna stawka godzinowa od lipca

Zasada swobody kontraktowania wyrażona w art. 3531 Kodeksu cywilnego pozwala podmiotom na dowolne kształtowanie stosunku prawnego pod warunkiem, że jego cel i treść nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) tego stosunku, ani zasadom współżycia społecznego. 

W opinii ekspertów Konfederacji Lewiatan, projektowane zmiany odbierają możliwość zawierania umów wszystkim tym, którzy chcieliby świadczyć pracę poniżej tej kwoty, z uwagi na rodzaj zajęcia (prace proste, fizyczne), chęć uzyskania dodatkowego zarobku, podejmowanie prac dorywczych, sezonowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.