PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kompromis dot. delegowania to ulga dla polskich przedsiębiorców i ich pracowników

  • Autor: jk
  • 3 mar 2014 20:01

Po wielu tygodniach negocjacji w Strasburgu udało się uzgodnić kompromis w sprawie kluczowej dla polskich usługodawców dyrektywy wdrożeniowej dotyczącej delegowania pracowników. Polskie środowiska pozytywnie oceniają przyjęte ustalenia. Nadal jednak nie oznacza to, że pracodawcy świadczący usługi w UE mogą spać spokojnie.

Kompromis dot. delegowania to ulga dla polskich przedsiębiorców i ich pracowników
Adobe Stock
REKLAMA

Wspólna wersja dyrektywy wypracowana przez Parlament Europejski, Radę i Komisję Europejską zakłada m.in. odpowiedzialną solidarność tylko w branży budowlanej (ograniczoną do bezpośredniego podwykonawcy), wspólną dla wszystkich artykułów klauzulę rewizyjną czy wymóg proporcjonalnych i uzasadnionych środków kontroli. Oprócz tego znalazł się w niej bardzo ważny dla polskich firm zapis, zgodnie z którym niespełnienie części elementów charakteryzujących delegowanie nie musi oznaczać, że pracownik został delegowany nieprawidłowo.

Udało się również przeforsować zapis chroniący przed tzw. jednorazowym delegowaniem, który był priorytetem dla wielu środowisk walczących o korzystne dla Polski zapisy, m. in. ekspertów z Inicjatywy Mobilności Pracy. W tym zakresie zostanie przyjęta i dołączona do dyrektywy specjalna deklaracja.

- Wywalczona przez Polskę deklaracja zabezpieczająca przed skrajną interpretacją zastępowalności, jaką jest jednorazowe delegowanie, jest bardzo dobra w porównaniu z pierwotną wersją zapisu zaproponowanego przez Parlament Europejski. Przy prostej interpretacji logicznej zapis ten groził potraktowaniem każdego przypadku delegowania na stanowisko, na którym kiedykolwiek w przeszłości pracował ten sam lub inny pracownik delegowany - nawet z innego państwa - jako naruszenie przepisów - ocenia dr Marek Benio, ekspert IMP z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Z uzgodnionej wersji niezadowoleni są europosłowie z frakcji socjalistycznych - przede wszystkim S&D, do której należy polskie SLD. Ich celem było bowiem wprowadzenie daleko posuniętych ograniczeń dla przedsiębiorców. Pod hasłem lepszego egzekwowania praw pracowników i walki z nadużyciami prowadziłyby one do dyskryminowania polskich firm i ich pracowników względem firm z Europy Zachodniej.

- Osiągnięty kompromis to ulga dla polskich przedsiębiorców i ich pracowników. Udało się uniknąć największych zagrożeń forsowanych przez socjalistów, które byłyby bolesnym ciosem dla polskiej gospodarki i pozbawiłyby ją jednej z jej największych przewag konkurencyjnych na rynku wewnętrznym - mówi Stefan Schwarz, prezes Inicjatywy Mobilności Pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kompromis dot. delegowania to ulga dla polskich przedsiębiorców i ich pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA