×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Komisja Zdrowia z poprawkami do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

  • Autor: PAP/AKC
  • 6 paź 2020 16:41

Farmaceuci będą wspierać lekarzy w zakresie farmakoterapii pacjentów - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, nad którym we wtorek pracowała sejmowa Komisja Zdrowia.

Komisja Zdrowia z poprawkami do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty
W uzasadnieniu projektu, który jest przedłożeniem rządowym, podnoszono, że dzięki regulacji wzrośnie rola i pozycja farmaceutów (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

W czasie wtorkowego, czterogodzinnego posiedzenia komisja omówiła sprawozdanie podkomisji i pracowała nad projektem, do którego zgłoszono poprawki. Za przyjęciem całości projektu było 22 posłów komisji, 2 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Omawiając sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, jej przewodniczący Paweł Rychlik (PiS) podnosił, że celem regulacji jest realizacja zapisów zawartych w dokumencie "Polityka lekowa na lata 2018-2022" w zakresie, w jakim dotyczą spraw związanych z usługami świadczonymi przez farmaceutów, a także uregulowanie zasad wykonywania tego zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem m.in. kwestii szkoleń i doskonalenia zawodowego.

Rychlik akcentował, że "aktualna sytuacja demograficzna w Polsce przyczynia się do przeciążenia systemu, przede wszystkim podstawowej opieki zdrowotnej i dlatego zasadne jest lepsze wykorzystanie potencjału zawodowego farmaceutów, którzy dziś pełnią funkcje związane z dystrybucją leków".

W czasie posiedzenia komisji poparcie większości zyskała poprawka Rajmunda Millera (KO), aby w definicji "usługi farmacji klinicznej" określenie "wsparcie lekarza prowadzącego leczenie w kształtowaniu planu lekowego danego pacjenta" zastąpić "wsparciem lekarza prowadzącego leczenie w zakresie farmakoterapii".

Poseł Miller uzasadniał, że pojęcie plan lekowy pacjenta nie zostało w projekcie zdefiniowane, a obecnie lekarz nie ma obowiązku tworzenia takiego planu.

"Użycie tego określenia w ustawie mogłoby mylnie sugerować, że istnieje ustawowy obowiązek lekarza do tworzenia planu lekowego dla każdego pacjenta" - mówił.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski ocenił, że przepis projektu jest wystarczający i dobrze oddaje współpracę farmaceuty z lekarzem prowadzącym daną terapię. Większość komisji poparła jednak poprawkę.

Wątpliwości co do części przepisów projektu podnosiły w ostatnich dniach m.in. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET. Ich zdaniem w czasie prac w podkomisji do projektu trafiły zapisy, umożliwiające Inspekcji Farmaceutycznej arbitralną decyzją urzędniczą zamknąć każdą hurtownię farmaceutyczną, aptekę i punkt apteczny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Zdrowia z poprawkami do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA