• Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za ułatwieniami i pomocą w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE.
• Zmiany mają zapewnić m.in. wsparcie równego traktowania takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

Komisja podczas środowych (27 kwietnia) obrad nie zmieniła treści projektu. Zmieniono jedynie tytuł - zamiast numeru i nazwy dyrektywy unijnej posłowie zdecydowali wymienić trzy ustawy, które projekt zmienia.
Rząd chce ułatwień w korzystaniu z prawa swobodnego przepływu pracowników, a projekt nie zmienia - nie ogranicza, ani nie rozszerza - ich praw - zaznaczył.
Projekt przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada, że to ten resort będzie instytucją odpowiedzialna za promocję praw osób korzystających z tych przepisów.
W ustawie o promocji zatrudnienia dopisane mają zostać obowiązki dotyczące promowania, monitorowania i analizowania skali zjawiska swobodnego przepływu pracowników i ich równego traktowania. Resort rodziny i pracy będzie mógł zlecać niezależne badania tego zjawiska i sprawdzać, czy w Polsce nie ma nieuzasadnionych ograniczeń, przeszkód lub dyskryminacji przy stosowaniu prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników.
Według projektu, pozytywnie ocenionym przez komisję, nowym zadaniem Państwowej Inspekcji Pracy będzie udzielanie niezależnego poradnictwa prawnego dla wspierania równego traktowania obywateli państw członkowskich UE oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników oraz członków ich rodzin.

KOMENTARZE (0)