Komisja Trójstronna się nie sprawdziła. Rada Dialogu Społecznego ma większe szanse?

Być może już we wtorek 9 czerwca b.r. rząd zajmie się projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która ma zastąpić Komisję Trójstronną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komisja Trójstronna się nie sprawdziła. Rada Dialogu Społecznego ma większe szanse?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

9 cze 2015 16:55


Jeszcze kilka lat temu forum dialogu społecznego była Komisja Trójstronna ds. społeczno-gospodarczych. To tam pracodawcy i związkowcy mogli dyskutować o budżecie, tam też negocjowano wysokość płacy minimalnej i płac w sferze budżetowej. Dialog zamarł w 2013 roku, kiedy strona związkowa opuściła prace Komisji, uznając je za fikcję. Od tego czasu Komisja Trójstronna nie funkcjonowała, chociaż dochodziło w tym czasie do dwustronnych rozmów między rządem, związkowcami i pracodawcami.

Nowa formuła dialogu społecznego

Właśnie z inicjatywy związkowców i pracodawców a przy udziale ministerstwa pracy powstał projekt nowej formuły dialogu społecznego w wyniku którego ma powstać nowe ciało Rada Dialogu Społecznego. W czym będzie lepsze od Komisji Trójstronnej?

- W nowej ustawie będzie zapewniona większa podmiotowość partnerów społecznych, którzy będą dysponowali większymi uprawnieniami. W odróżnieniu od Komisji Trójstronnej jej przewodnictwo będzie rotacyjne. Wreszcie nowe ciało będzie miało większą rangę, bo jeżeli nominacje do rady będzie wręczał prezydent RP to w jakiś sposób głowa państwa staje się patronem dialogu społecznego i to bardzo dobrze - mówi w rozmowie z wnp.pl Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, dodając, że nowa ustawa wzmocni rolę dialogu również na szczeblu regionalnym.

Najbardziej innowacyjna ustawa o dialogu w Europie

Jego zdaniem filozofię nowej ustawy dość dobrze oddaje sam tryb jej powstawania. Było to bowiem niejako inicjatywa oddolna.

- Inicjatywa wyszła od dialogu autonomicznego, czyli od rozmowy pracodawców ze związkowcami i przerodziła się w dyskusje z rządem. To pokazuje, że mocna w taki sposób przeprowadzać ciekawe projekty - twierdzi minister pracy. W nowej ustawie są zresztą zapisy umożliwiające występowanie partnerom społecznym - związkowcom i pracodawcom - z nowymi inicjatywami przy wprowadzonym wymogu, ze rząd będzie się musiał do tych inicjatyw ustosunkować. Zgodnie z projektem strony społeczne zyskają też prawo występowania do Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów prawa i do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.