PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Komisja jednogłośnie o wyłączeniu dodatku stażowego

Posłowie komisji polityki społecznej i rodziny jednogłośnie poparli projekt nowelizacji ustawy wyłączającej tzw. dodatek stażowy z podstawy wynagrodzenia minimalnego za pracę.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 17 lip 2019 18:01
Komisja jednogłośnie o wyłączeniu dodatku stażowego
Wyłączenie dodatku za staż pracy z minimalnego wynagrodzenia za pracę, będzie dotyczył przede wszystkim pracowników sektora publicznego (fot.shutterstock)
REKLAMA
 • Projekt ustawy zakłada wyłączenie dodatku za staż pracy z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę z dniem 1 stycznia 2020 r..
 • Ma za zadanie poprawę sytuacji dochodowej najniżej zarabiających pracowników. Przywróci także odpowiednią funkcję dodatkowi za staż pracy - uzasadnia wiceminister pracy Stanisław Szwed wprowadzenie zmian podczas posiedzenie komisji.
 • Dla pracowników zmiana oznacza wzrost wynagrodzenia.

Jak przypomina resort pracy, w ostatnim czasie wpływały do nich postulaty kierowane przez obywateli, przedstawicieli organizacji związków zawodowych oraz parlamentarzystów, aby wyłączyć dodatek za staż pracy z kategorii minimalnego wynagrodzenia za pracę.

- W obecnym stanie prawnym pracownik z dłuższym stażem pracy, otrzymując łączne wynagrodzenie na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, może otrzymywać niższe wynagrodzenie zasadnicze niż osoba nowo zatrudniona (bez stażu pracy lub z krótkim stażem pracy), wykonująca jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości. W praktyce sytuacja taka powoduje niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników z dłuższym stażem pracy, których wynagrodzenie zasadnicze bywa niższe niż wynagrodzenie osób dopiero rozpoczynających pracę zawodową - możemy przeczytać na stronie resortu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Komisja polityki społecznej i rodziny jednogłośnie przyjęła projekt. Wcześniej zmiany pozytywnie zaopiniowała strona pracodawców i strona pracowników Rady Dialogu Społecznego. Jej zdaniem zmiana przyczyni się m.in. do zwiększenia motywacji pracowników i ich przywiązania do miejsca pracy, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji na rynku pracy.

- Wyłączenie dodatku za staż pracy z minimalnego wynagrodzenia za pracę, będzie dotyczył przede wszystkim pracowników sektora publicznego, oraz pracodawców tego sektora, którzy z obowiązującym stanem prawnym mają obowiązek wypłacania dodatku - mówił wiceminister Stanisław Szwed.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed. (fot. stanislawszwed.pl)
Wiceminister pracy Stanisław Szwed. (fot. stanislawszwed.pl)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Komisja jednogłośnie o wyłączeniu dodatku stażowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • ABC 2019-07-23 23:38:09

  Draństwo w biały dzień pisać, że to są podwyżki. Jestem pracownikiem budżetówki z wyższym wykształceniem - zatrudnionym na stanowisku wymagającym dużej odpowiedzialności, również materialnej. Od stycznia zniknie praktycznie różnica pomiędzy moim wynagrodzeniem, a wynagrodzeniem pań sprzątających (z całym szacunkiem dla nich) - ponieważ moje wynagrodzenie będzie balansowało na granicy płacy minimalnej, a stanowiska niżej klasyfikowane w tabeli rozporządzenia otrzymają dodatek wyrównawczy by minimalną otrzymać!!! Należy zmienić radykalnie rozporządzenie o wynagrodzeniach prac. samorządowych tak by kategoria I to było wynagrodzenie minimalne i stopniować w górę kolejne kat. zasz. Nie może być tak - by wszyscy (jak w komuniźmie) otrzymywali takie samo wynagrodzenie, skoro są różne wymagania kwalifikacyjne.

 • Doloress 2019-07-20 06:41:50

  Dlaczego do dodatku stażowego nie jest wliczana działalność gospodarcza, składki i podatki płacętak samo jak na umowie o pracę. Zmieniłam pracę na umowę o pracę i działalność nie jest doliczona. Do emerytury tak a do stażu nie. Pomyślcie o tym 😕

 • Kasia 2019-07-18 07:57:00

  Nie tylko pracownicy budżetowi byli kiedyś klasą średnią. Pracownicy poczty polskiej też kiedyś klasa średnia,a teraz... wstyd . Ani pieniędzy,ani szacunku,nic.

 • xyz 2019-07-17 22:03:22

  śmiech na sali. pracownicy budżetowi kiedyś klasa śriednia. obecnie to jakiś absurd i wstyd dla wszystkich, którzy do tego doprowadzili

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA