PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kombinują, jak mogą. Ci sprytniejsi święta wydłużają nawet o 18 dni

Co roku w okresie świątecznym wraca jak bumerang temat lewych zwolnień lekarskich. Problem nadużywania L4 staje się coraz bardziej uciążliwy dla pracodawców, ale także dla pozostałych współpracowników, obciążonych dodatkową pracą.

 • jk
 • 14 kwi 2022 20:00
Kombinują, jak mogą. Ci sprytniejsi święta wydłużają nawet o 18 dni
Wielkanoc, a także przypadająca krótko po niej majówka, to czas, w którym wielu polskich pracodawców mierzy się z problemem "mostkowania" (Fot. Sarandy Westfall/Unsplash)
REKLAMA
 • Jak uzyskać jak najwięcej dni wolnego, nie wykorzystując przy tym urlopu? Odpowiedzią jest „mostkowanie”, czyli udawanie się przez pracowników na "lewe" zwolnienia chorobowe w terminach umożliwiających połączenie ze sobą dni świątecznych i weekendów.
 • Z danych firmy Conperio wynika, że problem „mostkowania” szczególnie dotyka firmy związane z produkcją. 
 • Problematyczne mogą być również tzw. „bigosowe” czyli zwolnienia brane w celu przygotowania do świąt.

Wielkanoc, a także przypadająca krótko po niej majówka, to czas, w którym wielu polskich pracodawców mierzy się z problemem „mostkowania”. Zjawisko to polega na udawaniu się przez pracowników na zwolnienia chorobowe w terminach umożliwiających połączenie ze sobą dni świątecznych i weekendów. Cel? Uzyskać jak najwięcej dni wolnego, nie wykorzystując przy tym urlopu. Łatwość pobierania L4, nawet bez konieczności wychodzenia z domu, ułatwiają teleporady.

- W tym roku święta wielkanocne wypadają stosunkowo blisko majówki. Jeżeli pracownik dostanie cztery dni chorobowego po świętach i przedłuży je o kolejne pięć dni w następnym tygodniu, to uzyska łącznie - wraz z weekendami i dniami świątecznymi - aż 18 dni wolnego! To bardzo kusząca perspektywa, a dla wielu zdobycie dziewięciodniowego L4 nie będzie stanowiło większego problemu - ocenia Mikołaj Zając, prezes Conperio, firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Paliwowe L4 na topie. Lepiej dostać 80 proc. pensji niż dojeżdżać do pracy

Jak dodaje, problem „mostkowania” szczególnie dotyka firmy związane z produkcją. Wysoki poziom absencji często powoduje tam zastoje na liniach oraz opóźnienia, a co za tym idzie – duże straty finansowe dla przedsiębiorstw.

Problematyczne mogą być również tzw. „bigosowe” – zwolnienia brane w celu przygotowania do świąt. Każde ze zwolnień w tym okresie powinno być dla szefa wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kombinują, jak mogą. Ci sprytniejsi święta wydłużają nawet o 18 dni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jerzy KońSerwatywny 2022-04-15 08:54:19

  Wydłużyć urlopy do 30 dni roboczych. Wtedy za L4 do 5 dni płacić np. 50%, do 10 dni np. 55%, w tym za soboty i niedziele 0%. Po 10 latach pracy dodatkowo, jednorazowo 10 dni urlopu ( pod warunkiem, że musi być wykorzystane w danym roku i w całości na raz ), po 20 latach dodatkowo, jednorazowo 20 dni urlopu ( warunek j.w. ). Po 30 latach pracy na tych warunkach 30 dodatkowych dni urlopu. No i kontrolować te lewe L4 - a po kontroli i stwierdzeniu lewizny odbierać urlop w takim wymiarze jak było L4. I problem zniknie.

 • stawo73 2022-04-15 07:57:15

  Gdy się płaci ludziom 80% za nic nierobienie, to trudno oczekiwać, źe nikt nie będzie z tego korzystał. Państwo tworzy przepisy zachęcające do cwaniactwa, ludzie do tej patologii się dostosowują.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA