- 7 kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu pracy, regulująca m.in. zasady wykonywania pracy zdalnej.
- - Sygnał zwrotny jest taki, że "uczymy się", przyzwyczajamy się, przygotowujemy swoje własne procedury - mówi w rozmowie z PulsHR.pl wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
- Z badań, jakie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeprowadziło wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych, wynika, że wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie główną barierą w wykorzystywaniu nowych przepisów jest bariera zarządcza.
- - Myślę, że warto się temu przyjrzeć, bo mamy, jak to mówią analitycy rynku pracy, niewykorzystany potencjał kilkuset tysięcy bardzo dobrze wykształconych kobiet, które posiadają już doświadczenie zawodowe i które chętnie by do pracy wróciły - mówi Socha.
Z początkiem kwietnia w życie weszła pierwsza nowelizacja Kodeksu pracy. Uregulowanie procedur związanych z pracą zdalną wyczekiwane było przez pracowników i pracodawców, właściwie od 2020 roku.
- Sygnał zwrotny jest taki, że "uczymy się", przyzwyczajamy się, przygotowujemy swoje własne procedury. Myślę, że każda zmiana jest pewnym procesem, który musi potrwać. I chociaż do pracy zdalnej już się przyzwyczailiśmy jako pracownicy i pracodawcy, w czym bardzo nam pomógł COVID-19, teraz wracamy do pewnej równowagi. Wiemy już jakie są wady i zalety tej formy pracy i każda organizacja wdraża swój sposób zarządzania pracownikami - mówi w rozmowie z PulsHR.pl wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
Zobacz całą rozmowę z Barbarą Sochą
Ciąg dalszy materiału pod nagraniem wideo
Pracodawcy uczą się nowego, tworzą mechanizmy, wyłapują słabe strony obowiązujących przepisów. Jak jednak powiedziała w rozmowie z naszym portalem Barbara Socha, aktualnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowych regulacji nie planuje. Co nie oznacza, że w przyszłości zmiany się nie pojawią.
- Na dzień dzisiejszy regulacje dotyczące pracy zdalnej są wystarczające. Jeżeli po pewnym czasie praktyki okaże się, że potrzebne są doprecyzowania, na pewno zmiany będziemy wprowadzać. To jednak będzie wynikało z przyszłego orzecznictwa - mówi.
By w pełni korzystać z nowych przepisów, kadra menedżerska musi odrobić ważną lekcję
Uregulowanie zasad pracy zdalnej, to dla pracodawców ogromna szansa. Szansa, której jak się okazuje nie potrafią do końca wykorzystać. Firmy muszą się bowiem nauczyć zarządzać zespołami rozproszonymi.
Z badań, jakie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeprowadziło wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych wynika, że wśród spółek notowanych na warszawskiej giełdzie główną barierą w wykorzystywaniu przez nowych przepisów jest bariera zarządcza.
- To bariera, która wynika z tego, że kadry menedżerskie nie są przyzwyczajone, nie posiadają odpowiednich kompetencji lub nie potrafią się do końca dobrze odnaleźć w nowej rzeczywistości i zarządzać zespołami, które pracują np. w różnym wymiarze czasu pracy - podkreśla Barbara Socha i dodaje, że kluczem do sukcesu może być edukacja. - Zarządzanie zespołami rozproszonymi, pracującymi nawet w różnych strefach czasowych, to chleb powszedni korporacji międzynarodowych, więc to nie jest tak, że tego się nie da zrobić. To jest pewien proces zmiany - także kulturowej, organizacyjnej i mentalnej naszych kadr menedżerskich - podkreśla Socha.
Elastyczność to szansa nie tylko dla firm. Otwartość na różne formy pracy może być motorem, napędzającym aktywizację kobiet
Barbara Socha podkreśla także, że na rynku pracy widoczny jest trend elastyczności. Nie tylko rozumianej przez pryzmat możliwości pracy zdalnej. Na znaczeniu zyskuje elastyczny czas pracy czy elastyczne formy zatrudnienia.
Możliwość pracy np. na niepełny etat to szansa przede wszystkim dla kobiet, które na rynek pracy wracają po urlopie macierzyńskim.
- Myślę, że warto się temu przyjrzeć. Jak podkreślają analitycy rynku pracy, mamy niewykorzystany potencjał kilkuset tysięcy, bardzo dobrze wykształconych kobiet, posiadających doświadczenie zawodowe. One chętnie wrócą do pracy, jeśli ktoś zaproponuje im np. część etatu. Z założeniem, że praca ta nie będzie traktowana jako praca drugiej kategorii - mówi Socha.

Główną barierą w wykorzystywaniu nowych przepisów jest bariera zarządcza (fot.Pixabay)
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)