- AKC
- •Opublikowano: 17 lut 2022 16:10
Obywatele skarżą się na zwiększenie obciążeń fiskalnych z powodu opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwość, czy nałożenie jednej daniny publicznej na drugą jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zakazu nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych. Opodatkowanie składki zdrowotnej jest wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa, obywatel zaś i tak już ponosi negatywne konsekwencje braku możliwości odliczenia jej od podatku.

- Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwraca uwagę premiera Mateusza Morawieckiego - jako p.o. ministra finansów - na kolejny problem związany z tzw. Polskim Ładem.
- Chodzi o zwiększenie obciążeń fiskalnych poprzez opodatkowanie składki zdrowotnej, co media nazywają „podatkiem od podatku”.Do RPO dochodzą sygnały, że podatnicy ponoszą podwójnie negatywne konsekwencje podatkowe związane z obowiązkiem opłacania składki zdrowotnej.
- Ponadto RPO poruszył kwestię kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), która, jak zauważają podatnicy, nie jest całkowicie wolna od opodatkowania. Kwota ta jest bowiem obciążona 9 proc. składki zdrowotnej.
Owe konsekwencje wynikają z dwóch przyczyn. Po pierwsze składa zdrowotna nie może już zostać odliczona od podatku, po drugie - zwiększa ona podstawę opodatkowania, od której liczona jest wysokość podatku.
W przypadku osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy przychód pomniejszany jest o składki na ubezpieczenia społeczne, koszty uzyskania przychodu, kwotę zmniejszającą podatek oraz ewentualnie o tzw. ulgę dla klasy średniej. Składka zdrowotna obliczana jest natomiast od kwoty przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne - nie zmniejsza ona podstawy opodatkowania.
W tej sytuacji podatek dochodowy obliczany jest również od kwoty, która potrącona zostanie z wynagrodzenia jako składka zdrowotna - co w konsekwencji powoduje realne zwiększenie obciążeń podatkowych. Przed wejściem w życie Polskiego Ładu znaczna część składki (7,75 proc.) była odliczana od podatku, obecnie takiej możliwości już nie ma.
Jak wskazuje RPO, modyfikację naliczania składki zdrowotnej najmocniej odczują osoby pracujące na etacie, które stanowią najliczniejszą grupę ubezpieczonych, zobowiązanych do odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne, oraz osoby pobierające świadczenie emerytalne.
Składka to danina publiczna


Słowa kluczowe
- Polski Ład
- RPO
- Rzecznik Praw Obywatelskich
- składka zdrowotna
- kwota wolna od podatku
- podatki
- składki
- pensje
- płace
- zarobki
- wynagrodzenia
- składki ZUS
KOMENTARZE (2)