×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kolejny problem z Polskim Ładem. Opodatkowanie składki zdrowotnej niezgodne z Konstytucją?

 • AKC
 • Opublikowano: 17 lut 2022 16:10

Obywatele skarżą się na zwiększenie obciążeń fiskalnych z powodu opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwość, czy nałożenie jednej daniny publicznej na drugą jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zakazu nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych. Opodatkowanie składki zdrowotnej jest wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa, obywatel zaś i tak już ponosi negatywne konsekwencje braku możliwości odliczenia jej od podatku.

Kolejny problem z Polskim Ładem. Opodatkowanie składki zdrowotnej niezgodne z Konstytucją?
RPO pyta premiera, czy planowane są korekty przepisów dotyczących opodatkowania składki zdrowotnej (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA
 • Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwraca uwagę premiera Mateusza Morawieckiego - jako p.o. ministra finansów - na kolejny problem związany z tzw. Polskim Ładem.
 • Chodzi o zwiększenie obciążeń fiskalnych poprzez opodatkowanie składki zdrowotnej, co media nazywają „podatkiem od podatku”.Do RPO dochodzą sygnały, że podatnicy ponoszą podwójnie negatywne konsekwencje podatkowe związane z obowiązkiem opłacania składki zdrowotnej.
 • Ponadto RPO poruszył kwestię kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), która, jak zauważają podatnicy, nie jest całkowicie wolna od opodatkowania. Kwota ta jest bowiem obciążona 9 proc. składki zdrowotnej.

Owe konsekwencje wynikają z dwóch przyczyn. Po pierwsze składa zdrowotna nie może już zostać odliczona od podatku, po drugie - zwiększa ona podstawę opodatkowania, od której liczona jest wysokość podatku.

W przypadku osób uzyskujących przychody ze stosunku pracy przychód pomniejszany jest o składki na ubezpieczenia społeczne, koszty uzyskania przychodu, kwotę zmniejszającą podatek oraz ewentualnie o tzw. ulgę dla klasy średniej. Składka zdrowotna obliczana jest natomiast od kwoty przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne - nie zmniejsza ona podstawy opodatkowania. 

W tej sytuacji podatek dochodowy obliczany jest również od kwoty, która potrącona zostanie z wynagrodzenia jako składka zdrowotna - co w konsekwencji powoduje realne zwiększenie obciążeń podatkowych. Przed wejściem w życie Polskiego Ładu znaczna część składki  (7,75 proc.) była odliczana od podatku, obecnie takiej możliwości już nie ma. 

Czytaj też: PIT-2, ulga dla klasy średniej, składka zdrowotna. Odpowiedzi na najczęstsze pytania do Polskiego Ładu

Jak wskazuje RPO, modyfikację naliczania składki zdrowotnej najmocniej odczują osoby pracujące na etacie, które stanowią najliczniejszą grupę ubezpieczonych, zobowiązanych do odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne, oraz osoby pobierające świadczenie emerytalne.

Składka to danina publiczna

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kolejny problem z Polskim Ładem. Opodatkowanie składki zdrowotnej niezgodne z Konstytucją?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • CymbałyDebile od 7lat Rządzą krajem,chcecie prawdziwych odszkodowań piszcie ! 2022-02-18 06:50:36

  Chełm 18.02.2022rok Kontakt+48 504963737 Sąd Rejonowy w Chełmie VII Wydział Karny Sygn. akt. VII Kp 606/21 Wniosek Proszę o uzasadnienie wyroku z dnia 18 lutego 2022roku, to nie jest uczciwy Wyrok, spodziewałem się utrzymaniu na mocy odmowy wszczęcia postępowania ,bez wglądu na uzasadnione argumenty Marka S........................ o ochronie zdrowia, przyczyn które skutkują ewidentnie w usiłowaniu zabójstw,wynikających ze zakresu zadań administracji samorządowej dla podatków od nieruchomości, dalszego niszczenia praworządności i utrzymania kasty przestępczej, która również dla obecnego Premiera Mateusza Morawieckiego istotniejsza jest względem wliczania do budżetu państwa przychodu z gigantycznych miliardowych oszust finansowych, żyjemy w nierzeczywistości ekonomiczniej, fikcja w którą sami uwierzyli utrzymuje z budżetu państwa brudną politykę kolejnych partii przez złe zarządzanie, hańba! Załączona dokumentacja w atakach sprawy ewidentnie odzwierciedla Polskie zbrodnie przeciwko ludzkości,wykonane ekologiczne oczyszczalnie ścieków z pozyskanych funduszy Unijnych, przed osadzeniem w ziemi rozcieńczaczy sypano jeszcze wapno suchej masy, z cała pewnością możemy stwierdzić systemy nie spełniają norm zbierania ścieków komunalnych, ich oczyszczania, również z uwagi na niekorzystne oddziaływanie do wód podziemnych, dyrektywa UE 91/271/EWG nie została w Polsce w terminie określonym wymogami wdrożona., tj,do 31grudnia 2015roku. Za nieprzestrzeganie praworządności, sprowadzanie świadomego bezpośredniego zagrożenia dla życia mieszkańców(zbrodni doskonałych), kierując skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapłaci całe społeczeństwo w Polsce. Z poważaniem Marek S......................

 • emerytka 2022-02-17 23:30:07

  Wreszcie ktoś to zauważył !!!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA