PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy wchodzą w życie. Co się zmieni?

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 wrz 2019 15:55

W sobotę (7 września 2019 r.) wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących mobbingu i dyskryminacji. Co się zmieni?

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy wchodzą w życie. Co się zmieni?
Istotną zmianą w przepisach jest uregulowanie kwestii związanych z wydawaniem świadectwa pracy (fot. Katarzyna Domagała-Szymonek/PTWP)
REKLAMA
  • Po zmianie przepisów każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację.
  • Natomiast pracownik, który padł ofiarą mobbingu i nie rozwiązał umowy o pracę, będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania.
  • Istotną zmianą w przepisach jest także uregulowanie kwestii związanych z wydawaniem świadectwa pracy.

Dotychczas dyskryminację stanowiło wyłącznie gorsze traktowanie pracownika ze względu na jakąś jego osobistą cechę lub właściwość niezwiązaną z wykonywaną pracą, przykładowo wymienioną w art. 183a § 1 Kodeksu pracy, bądź ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Za dyskryminację nie uznawano natomiast nierówności wynikającej z przyczyn innych niż uznane za dyskryminujące, co powodowało nieuzasadnione zróżnicowanie sytuacji prawnej osób, wobec których pracodawca naruszył zakaz równego traktowania w zatrudnieniu. Po zmianie każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mobbing w pracy

Dodatkowo pracownik, który padł ofiarą mobbingu i nie rozwiązał umowy o pracę, będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania (w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę). Dotychczas rekompensaty z tytułu mobbingu mógł żądać od byłego pracodawcy pracownik, który na skutek nękania rozwiązał z nim umowę o pracę.

- Wprowadzone zmiany podyktowane są analizą poszczególnych przypadków dotyczących mobbingu. Wynika z nich, że niejednokrotnie mobbing, na który powoływał się rezygnujący z pracy pracownika  w rzeczywistości nie miał miejsca. Z drugiej zaś strony, często pracownicy dotknięci w zakładzie pracy wieloletnim nękaniem, nie decydowali się na zwolnienie z obawy przed utratą źródła utrzymania. Takie sytuacje prowadzić mogły do bezkarności pracodawcy oraz samego mobbera, o ile pokrzywdzony pracownik nie zdecydował się na dochodzenie zadośćuczynienia z powodu rozstroju zdrowia wywołanego mobbingiem - komentuje Agata Majewska z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejne zmiany w Kodeksie pracy wchodzą w życie. Co się zmieni?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA