Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy na stałe wprowadziła do tych przepisów możliwość wykonywania tzw. okazjonalnej pracy zdalnej - w wymiarze do 24 dni w roku kalendarzowym.
- Ta forma realizowania pracowniczych zadań wzbudza coraz więcej kontrowersji.
- Pracodawcy obawiają się między innymi, że pracownicy będą składać wnioski o okazjonalną pracę zdalną zamiast wybierać przysługujące im dni urlopowe.
- Posłanka Aleksandra Gajewska (PO) skierowała do minister rodziny i polityki społecznej interpelację w sprawie zmian w przepisach dotyczących właśnie zasad korzystania z okazjonalnej pracy zdalnej.
Pracodawcy i pracownicy chcą wiedzieć, jak w praktyce stosować okazjonalną pracę zdalną
- 1 grudnia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza na stałe do Kodeksu pracy możliwości wykonywania pracy zdalnej. (…) Z całą pewnością ułatwi to funkcjonowanie wielu zakładów pracy i da stałą, w tym uregulowaną możliwość wykonywania pracy zdalnej - przyznaje posłanka Aleksandra Gajewska (PO) w swojej interpelacji skierowanej do minister rodziny i polityki społecznej w sprawie zmian w Kodeksie pracy.
- W związku z tym, że praca zdalna była już przez znaczny czas stosowana w wielu miejscach pracy (na gruncie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych), pracodawcy i pracownicy mają doświadczenie w zakresie tej formy współpracy - dodaje posłanka.
Zauważa jednak, że „mimo pozytywnego odbioru całokształtu (nowelizacji w zakresie pracy zdalnej - red.), po stronie pracodawców pojawiają się
liczne pytania między innymi o to, jak w praktyce stosować okazjonalną pracę zdalną”.
Długa lista pytań do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
- Nowelizacja wprowadza do Kodeksu pracy tzw. okazjonalną pracę zdalną w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym, której zapis spowodował liczne wątpliwości po stronie zarówno pracodawców, jak i pracowników, przede wszystkim natury interpretacyjnej - podkreśla Aleksandra Gajewska. Posłanka poprosiła minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg o odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy pracodawca ma prawo za każdym razem odmówić pracownikowi zgody na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej i w konsekwencji nie udzielić jej ani razu w danym roku kalendarzowym?
- Czy działanie pracodawcy będzie w takiej sytuacji obarczone sankcją, skoro ustawa jej nie przewiduje?
- W jaki sposób dni okazjonalnej pracy zdalnej mają być liczone w przypadku zmiany pracodawcy?
- Czy wskazane w ustawie 24 dni przysługują w danym roku kalendarzowym u każdego pracodawcy, czy tylko w wymiarze niewykorzystanym wcześniej u poprzedniego pracodawcy?
- W jaki sposób pracodawca ma uzyskać informację, ile dni okazjonalnej pracy zdalnej zostało wykorzystanych u poprzedniego pracodawcy, a w konsekwencji - czy ma je wskazywać w świadectwie pracy pracownika?
- Co w sytuacji, gdy pracownik dołączy do organizacji pod koniec roku kalendarzowego, np. w listopadzie - czy nadal ma do wykorzystania 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy powinny być one liczone proporcjonalnie do długości zatrudnienia?

Przepisy dotyczące wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej wymagają uzupełnień (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
Pracownicy będą składać wnioski o okazjonalną pracę zdalną zamiast wybierać urlop?
- Pracodawcy obawiają się, iż pracownicy będą składać wnioski o okazjonalną pracę zdalną zamiast wybierać przysługujące im dni urlopowe, w tym urlop na żądanie. Czy celem uniknięcia takich sytuacji pracodawca może zasugerować pracownikowi, że nie udziela mu zezwolenia na okazjonalną pracę zdalną, ale zamiast tego może w tym samym terminie udzielić mu urlopu? - pyta w interpelacji Aleksandra Gajewska.
Posłanka chce też wiedzieć, czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje wydać pewnego rodzaju wytyczne/instrukcje objaśniające pracodawcom funkcjonowanie okazjonalnej pracy zdalnej.
Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do pracy zdalnej, za pracę okazjonalną w domu pracownik nie będzie miał prawa do ekwiwalentu.
Praca zdalna będzie mogła być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy, a okazjonalna w wyznaczone dni tygodnia. W jednym i drugim przypadku miejsce wykonywania pracy zdalnej powinno być uzgodnione z pracodawcą. Lokalizację wskazuje pracownik.
Wskazane w poselskiej interpelacji poważne wątpliwości dotyczące trybu stosowania okazjonalnej pracy zdalnej podziela także wielu prawników i ekspertów rynku pracy.
Jest propozycja, by resort rodziny wydał instrukcję objaśniającą zasady wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej (Fot. Pixabay)
A co, jeśli danej pracy nie da się wykonywać w sposób zdalny?
- Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana wyłącznie na wniosek pracownika. Przepisy nie przewidują, by wniosek taki mógł złożyć pracodawca. Nie ma także przepisu, który wymagałby złożenia wniosku z jakimś wyprzedzeniem - można powiedzieć, że pracownik może zaskakiwać pracodawcę chęcią popracowania z domu z dnia na dzień - zwraca uwagę Olgierd Rudak, prawnik prowadzący serwis Legeartis.org.
Zauważa ponadto, że ustawodawca nie przewidział możliwości zaoponowania przez pracodawcę nawet w takiej sytuacji, kiedy obiektywnie rzecz ujmując, danej pracy nie da się wykonywać zdalnie.
- Nowelizacja Kodeksu pracy pomija jeszcze jeden, chyba wcale nie tak nieistotny, aspekt: literalnie pracownik może skorzystać z wszystkich 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej za jednym zamachem, czyli 1 sierpnia rano wysyła wniosek i… nie pojawia się w firmie aż do 4 września. Wydaje się, że prawodawca mógłby o tym pomyśleć i powiedzieć, że owszem, 24 dni, ale na przykład nie częściej niż raz w tygodniu, albo najwyżej 2 dni z rzędu etc. - zaznacza Olgierd Rudak.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)